18 Eylül 2011 Pazar

Merkez Bankalarının yaptıkları yeterli mi?

Avrupa Merkez Bankası, ABD, Japon, İsviçre ve İngiltere Merkez Bankaları  ile birlikte,geçen gün piyasaya ,swap yoluyla da likidite vermek konusunda anlaştılar. Bu likidite sorunu çözebilecek mi?

Doğrusu  pek mümkün görmüyor. Başka kararlarda alınmalı diye düşünüyorum.Bu kararların yanında, Merkez Bankalarının kendi tahvillerini alma konusunda da ortak hareket etmeleri aklıma geliyor (Ama buradaki ana sıkıntı Avrupa ülkeleri Merkez Bankaları basamadıkları para ile ilgili tahvilleri nasıl satın alacaklar. Buradaki görev,Avrupa Merkez Bankasına düşüyor). Bu politikanın çalıştırılabilmesi için ise  ülke siyasetcilerinin geçit vermesi gerekir.Bu yolla uzun dönem faizleri de kontrol altına alınmış olabilir.

Diğer alınması gereken tedbir ise Bankaların sermaye açıklarının hemen giderilerek, sorunlarından kurtulmalarına imkan sağlanabilir. Bankaların iyi incelenmesi de büyük önem arz etmektedir.İşin geçikmesinin,kredi risklerini de büyüteceği unutulmamalıdır. Ayrıca,Avrupa Finansal İstikrar Fonu(EFSF) yeterli büyüklükte olmalı ve ihtiyaçlara karşılık verebilmelidir.

Alınacak tedbirlere, Euro Bölgesi ülkeleri, ekonomik güçlerine göre katılacakları düşünülürse, bundan en çok etkilenecek ülkeler Almanya ve Fransa,olacağı da açıktır.

Sorun galiba bu krizi aşmak için kimin ne kadar yük çekeceğinde düğümleniyor.


e mailm

1 yorum:

  1. Yaratıcılığınıza bir yenisini daha eklemişsiniz. Yeni blogunuz hayırlı olsun. İlk yorumuz da benden olsun...
    Tespitlerinizde son derece haklısınız. Ancak Avrupa'nın her ülkesi farklı hasar almışken ve Avrupa "united as one" olacak siyasi iradeyi gösteremezken işin çözülmesi çok zor bence...

    YanıtlaSil