20 Eylül 2011 Salı

Bankacılık saygın bir iştir

Gerek Türkiye'de gerekse dünyada Bankacılık,Finans piyasasının dinamosudur. Sektör, büyümenin kaldıracıdır. Toplumsal gelişmede ve sosyal sorumlulukların yerine getirilmesinde hep öncü rol oynamıştır. Her türlü yeniliğin, toplumda ilk kullanıcısı ve geliştiricisi konumundadır. Çalışma ortamları ve ilişkide bulunulan muhataplar(iç ve dış), diğer sektörlere göre kibar,zarif ve çekicidir.Çalışanların kendini geliştirmesi ve toplumsal saygınlığı hep yüksektir.Tüm bu olumlu yönlerine karşın Bankacılık, eleştirilerden ve suçlanmalardan kurtulamamıştır.
Parayla uğraşan kişiler olarak kar odaklı olmaları nedeniyle sermaye getirisini maksimize etmek için, bazen kredi müşterilerine ve/vaya bireysel müşterilere katı davranabilmektedirler.Karşılıklı menfaat çatışmasında, kurumsal olarak güçlü olan Bankacılık baskın çıkmaktadır.Buda özellikle ekonomik istikrarsızlık dönemlerinde Bankacıların suçlanmasına neden olmaktadır.

Bankacıların,ülkeyi kontrol edilemez büyük ekonomik risklere(sistemik) maruz bırakmaması gerekir.
Her türlü istikrarsız dönem düşünülerek, özellikle kredi müşterilerinin toplumun önemli oyuncuları olduğu bilinciyle, uzlaşmacı tavır takınılmalıdır.

Kötü müşterilerin, Bankacılığın saygınlığını zedelemesine izin verilmemelidir.


e mail

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder