30 Eylül 2011 Cuma

Çevre ne kadar önemli?

Çevre deyince neyi kast ediyoruz? Global ısınma mı?,Suların veya çevrenin kirlenmesi mi?,karbon salınımı mı?
Bunu uzatabilmek mümkün. Fakat en temel konunun karbon salınımının azaltılması yada en azından artmasına mani olmak olduğunu düşünüyorum.

Bilindiği gibi,dünyanın atmosferindeki karbondioksit(CO2) miktarı sabittir. İnsanoğlu bir çok faaliyeti dolayısıyla atmosfere CO2 salgılanmasına sebep olmaktadır. Medeniyet gelişimi bu salınımı  her geçen gün arttırmaktadır.Artan CO2 atmosferde ısınmaya sebebiyet verip,buzulların eriterek iklim değişikliğine ve üretimin yapısal değişikliğe uğramasına neden olarak insanoğlunun geleceğini tehdit edebilir.


Şirketler faaliyetlerini yapmak için karbon salınımına neden olurlar. Fazladan salınan bu karbonların nötrelize edilebilmesi için aynı miktar oksijen salınımı olması gerekir. Yani bunu karşılayacak miktarda ağaç dikerek fotosentez yoluyla CO2 nin emilmesi gerekir. Bunun da fiilen yapılabilmesi mümkün olmadığından fazladan CO2 salınımı yapan şirketler bunu notrelize edecek karbon sertifikası satın alarak ödeme yaparlar. Çevrenin kirlenmesini önleyen,biyokütle(çöp)yatırımı yapmış olan şirketlerde bu tip sertifikaları satarak yatırım maliyeti ucuzlatırlar.Buna karbon ayak izi silmesi denilmektedir.

Karbon ayak izinin silinmesinin zorunlu olduğu bir dünyada,sertifikayı satacak şirketler kanalıyla çevremizi koruyabiliriz.Çevrenin korunması sadece duygusal ve entelektüel anlanma  değil,somut ekonomik olarak da sağlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder