30 Eylül 2011 Cuma

Ege adaları ve Türkiye

Bir Ege çocuğu olarak,Ege adaları ile hep iç içe yaşamışımdır. Sürekli olarak bu kadar yakındaki adaların neden Türkiye'ye ait olmadığını, daha da önemlisi, neden gidip gelmediğimizi sorgulamışımdır.

Adalarda yaşamanın zorluklarını, Kıbrıs gibi büyük bir adada yaşamış biri olarak bilirim. Örneğin arabayla iki saat gittikten sonra yol biter, Her yerde karşına dünyanın sonu gibi deniz çıkar. Nufus az olduğu için bazı kamusal hizmetler ya yoktur yada çok ilkeldir. Mal ve hizmetler ana kıtaya göre pahalıdır. Bunların normal fiyatlara gelebilmesi için devletlerin buralara subvansiyon yapması gerekir.Buna karşılık yaşam kolay ve rahattır.


Tüm bu dezavantajları yanında ege adaları stratejik olarak ülkeler için önemli olabilir. Bu adalara, politikayı bir kenara bırakarak bakarsak,bunların coğrafi olarak yakın oldukları ana kıta olan Türkiye ile alış veriş yapmaları gerekir. Sağlık,gıda ve diğer tüketim mallarını karşılarındaki ilçelerden sağlamaları akılcı olur. Diğer taraftan,turizme çok yatkın ve uygun olan adalarla karşıdaki ilçeler, bundan daha fazla yararlanabilirler. Kolay gidilen ve gelinen(vizesiz)birer ulaşım noktaları olabilir.Nitekim tarih boyunca da böyle olmuştur. Hala bazı adalıların İzmir'deki dişcisine gelip gittiğini de biliyorum.

Bu hayalin,coğrafi zorunluluk olduğunu, bir gün herkes kabul edecektir.  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder