28 Eylül 2011 Çarşamba

Futbolun köleleri

Futbolun çilekeş unsurunun futbolcular olduğunu düşünüyorum. Neredeyse futbolun köleleri oldular.

Son senelerde, TV yayınları şifreli kanallara geçince, kulüplere ödenen ücretler çok yükseldi  Birçok kulübün toplam gelirleri içinde ilk sıraya yükseldi.Hatta, bazılarında  neredeyse gelirin tamamına yakını "yayıncı kuruluş"denilen TV lerden gelen  gelirlerden oluşmaya başladı. Bu da zorunlu olarak her türlü futbol organizasyonunun TV yayınlarına göre düzenlenmesini gerektirmektedir.


Özellikle Avrupa'da,futbolcular kendi ülkelerinde lig ve kupa maçlarına çıkma yanında UEFA daki Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Bunun yanında,   bazı futbolcular ülkelerinin milli takımlarında da futbol oynayarak, yılda 50 maç yapmak gibi bir durumla karşı karşıya kalıyorlar.

Sıkışık maç trafiği ,yayıncı kuruluşların istekleri ,futbolcuların her iki bucuk,üç günde bir maç oynamasını gerektiriyor.  Eskiye oranla oynanan futbolun daha çok fiziki mücadele,daha fazla koşma,daha atletik hareket yapma zorunluluğu, futbolcuları ağır işçi haline sokuyor.Doğal olarak da, fiziki olarak yorgun düşüp sakatlanıyorlar.

Genç ve çok yüksek ücretler almaları dolayısıyla bir nebze, bu yoğunluktaki çalışmaları anlaşılıyor olsa bile insan sağlığı ve meslek etiği nedeniyle bunun sınırlanması gerektiği de açıktır diye düşünüyorum. 

Para ve sistemin futbolcuları köleleştirmemesi gerekir.


e mail

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder