27 Eylül 2011 Salı

Hobi ve İş

Kişiler çalışırken, hobileri olsun ve onunla da uğraşsın ister. İnsan nelerden hoşlandığını uzun süre anlayamaz. Çalışma hayatı yavaşlayınca veya bitince, insanlar neyle uğraşacağını daha çok düşünmeye başlarlar. Para kazanma güdüsü olmadan sadece kendi isteklerini yerine getireceği hobilerini keşfetmeye çalışır.


Kişilerin çocukken hobileri yoktur. Fakat,hayat akarken, insanlar nelerden daha fazla hoşlandığını ve hangi işi yaparsa tatmin olabileceğini görebilir. Buna rağmen,işi ile birlikte hobilerini geliştirebilen kişi sayısı pek fazla değildir. Bunu birlikte yapabilen kişiler ya yaşamak için para kazanmak zorunda değildir yada bunları başarıyla birleştirip gelire dönüştürebilmişlerdir. Hobiler de aynen iş gibi, geliştirilmesi gereken bir uğraştır. Başka bir deyimle emek ister.

Seçilen mesleklerin ne kadarının kişilerin tercihine uyduğu tartışma konusudur. Meslek seçimi için alınan eğitimlerin kişiyi ne kadar mutlu ettiği de ayrı bir konudur. Sistem gereği kişiler arzu ettikleri işlerde değil,bulduklarında çalışmaktadırlar.Bunun sonucuda,yeteneklerinin üst sınırında olmayan bir iş verimliğidir.Toplumda işini hobisiymiş gibi yapan kişi sayısı azdır. Var olanlarda konularında başarılı olanlardır.

Hobi doğuştan değil,sonradan edinilen bir uğraştır. Hobisini işe dönüştürebilenler şanslı başarılılardır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder