21 Eylül 2011 Çarşamba

Nüklüer Enerji Gerekli mi

Nükleer Enerji yatırımları hep tartışma konusu olmuştur. Özellikle 2011 Mart ayında Japonya'da deprem ve tusunami sonrası Fukuşima nükleer santralinden nükleer sızıntı olması ve uzun süre engellenememesi ,nükleer enerjiye karşı çıkanları fazlalaştırmıştır. Hatta, Almanya bundan sonra nükleer santral yapmayacağını açıklamıştır.


Nükleer santralde olabilecek sızıntı, sadece içinde bulunduğu ülkeyi değil çevre ülkeleri için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenledir ki çevreciler nükleer santrallere şiddetle karşı çıkmaktadır.

Türkiye'de nükleer santral yoktur. Yapımı konusundaki tartışmalar, 1970 lerde Demirel hükümeti zamanında Mersinin Akkuyu beldesine yapılma kararı alındığı günden beri devam etmektedir. Aynı yere yatırım yapılmasına 2000li yıllarda karar verilmiş ve ihale Rusya ya verilmiştir.Çalışmalar halen devam etmektedir.

Türk ekonomisi büyümek için enerji yatırımlarına devam etmelidir. Ortalama %8 elektrik tüketimi artan ülkemizde, öncelik iç kaynaklara dayanan yenilenebilir enerjiye verilmelidir. Fakat,tüm yenilenebilir ve diğer iç kaynaklarımızı kullansak bile belirli bir dönem sonra elektrik üretimimiz açık vermektedir. Bu durumda ya ithal fosil yakıtlarla üretimi arttıracağız yada nükleer santral yapmamız gerekecek. Nükleer santrallerin her biri 3 - 5 bin MV gibi çok büyük ölçeklerde olması ve yapım süresinin uzun,maliyetinin yüksek olması nedeniyle, bu yatırımlar doğru planlanmalıdır.

Nükleer santral yatırımı zorunluluk olarak gözükmesine rağmen, beni korkutuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder