22 Eylül 2011 Perşembe

Rating Şirketleri

İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz döneminde,Rating kuruluşları gerek ülkelere gerekse firmalara verdikleri ratingler dolayısıyla çok fazla eleştriliyorlar.

Çok yüksek Rating verdikleri Yunanistan,İzlanda,İrlanda gibi ülkelerin krizin hemen başında sorunla karşılaşıp adeta batma noktalarına gelmeleri karşısında,işler olup bittikten sonra not düşürme yoluna gittiler.Aynı şekilde kamu borcunun yüksek olduğu İngiltere,İspanya,İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin ratinglerinde de çömert davrandılar.Bunun aksi davranışı ise Türkiyenin ratinginde gösterdiler. Çok uzun süredir yatırım yapılabilir ülke anlamına gelen bbb(tripple b) notuna yükselememekteyiz. Buna gerekçe olarak, önceleri yüksek borç stoku gösterilirken,siyasi istirarsızlık ve en son da yüksek cari açık eklendi. Türkiye'nin diğer ülkelere göre dinamik ve hızlı gelişen ekonomisi hep ikinci plana itildi.

Bunun sonucu olarak da uluslararası borçlanmalarda daha fazla risk pirimi(spreat)ödemek zorunda kalmaktayız.

S&P nin dünkü yerel para(TL) cinsi ratingimizi yatırım yapılabilir ülke(bbb)statüsüne yükseltmesi,buna karşılık döviz ratingimizi iki basamak(notch)aşağıda bırakması sadece moral veren bir değerlendirme olmuştu.

Türkiye uzun süredir hak ettiğinin altında bir rating ile uluslararası piyasalara milyonlarca dolar fazla faiz ödemiştir.


e mail

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder