22 Eylül 2011 Perşembe

Sistematik Risk

Bankacılık ve sigortacılık gibi halkın parasıyla yaygın olarak iş yapan sektörler,Kamu otoriteleri tarafından sürekli,denetim ve gözetim altında tutulurlar. Bunun temel nedeni, yapılabilecek hataların çok sayıda bireyi ilgilendirmesi ve sonucta toplum ve siyasi iktidarları,altından kalkamayacakları sorunlarla başbaşa bırakmasıdır.Bunu birkaç örnekle anlatmaya çalışayım.


Bankacılık da verilen kredi kartlarının,sorunlu hale gelme oranı çok yüksek olursa Bankaların bilançoları bu zararı kaldırsa bile, toplumda çok sayıda kişinin kredi kartından nedeniyle kanuni takibe uğraması sosyal barışı ve huzuru bozacaktır. Bunu engelleyebilmek için,kamu otoritesi Kredi kartı asgari ödeme oranını,nakit çekme limitlerini vb konuları belirlemektedir.

Diğer taraftan, Konut Kredileri(Mortgage)verilirken,evin değerinin bağımsız şirketler tarafından tesbitini,konutu alacak kişinin ödemesi gereken asgari peşinatı,alınabilecek masrafların azami tutarını ,zorunlu deprem sigortasının yapılmasını şart koşmaktadır.

Sigortacılıkta ise,alınabilecek bireysel sigorta risklerinin tutarını,toplanan paraların yönetim usullerini, hayat ve ölüm policelerinin dağılımını doğrudan düzenlemektedir.

Ekonomik kriz dönemlerinde ,Banka veya Sigorta Şirketinin bilançolarını olumsuz etkilenmesi yanında bireylerin sigortacılıkta ödeme veya Bankacılıkta ödeyememesi SİSTEMİK RİSK olarak Kamuya dönecektir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder