28 Eylül 2011 Çarşamba

Yatırım Bankacılığı

Yatırım Bankacılığı ne demektir?

Konuya bu soru ile başlamak gerek .Acaba,sadece aracılık yapıp,işin tamamlanmasını ticari bankalara bırakmak mı? yoksa Türkiye'de anlaşıldığı gibi yatırımlara uzun vadeli finansman sağlamak mı?

Yatırımlara uzun vadeli finansman sağlamak, daha çok proje finansmanı denilen ve bankacılığın tüm  tarafları(ticari ve yatırım Bankaları)tarafından yapılabilecek bir faaliyettir.Daha yaygın ve sosyal yönü olan  uzun vadeli finansman ise (Kobiler,altyapı yatırımları)Kalkınma bankacılığının alanına girer.

Yatırım Bankaları ise, halka arz(IPO,SPO),satın alma ve birleşme(M&A),danışmanlık ve portföy yönetimi gibi işlerle birlikte bunların finansmanını da yapmaktadır.

  Yatırım bankaları,ABD'de kredi veremezken, hisse senedi, bono alım satımına (Brokeradge)(IPO,SPO)aracılık etmekte ve bunların türev işlemlerini yapmaktadırlar. Portföy yönetimi(Asset Management) ayrı şirketlerce yapılmaktadır. Danışmanlık, birincil ve ikincil halka arzdaki satışlar, esas itibariyle portföy yönetimlerindeki  kurumsal yatırımcıların fonlarına olmaktadır. Ayrı şirket olmalarına rağmen,büyük fonları yöneten şirketlerle yakın ilişkide olan yatırım bankaları, hisse senedi ve bono piyasalarında etkin rol almaktadırlar.

Borsalara açılmış veya açılacak  şirketler, yatırım bankaları tarafından satın alma ihtimali olan portföy yönetimi şirketlerine her yıl pazarlanır. Sonuçları iyi olabilecek şirketlerin, hisselerine ilgi fazla olduğundan hisselerin değeri artmaktadır.

Yatırım Bankacılığı kanalıyla, sermaye benzeyen  maliyetsiz paralar, şirket bünyelerine girerek ticari bankacılığın maliyetli kredilerine alternatif finansman sağlamaktadırlar.

Kurumsal yatırımcısı az olan Türkiye'de Yatırım Bankacılığı ve sermaye piyasaları nasıl gelişecektir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder