30 Eylül 2011 Cuma

Yazlık Ev

Son yıllarda Türkiye'de insanlar yazlık ev sahibi olmak için büyük istek göstermekteler. Bu nedenle de deniz kenarlarında ya kooperatif kanalıyla ya da yapılmakta olan sitelerden ev almaktadırlar. Yazlık evinden uzakta  veya yakında kışlığı olan ev sahiplerinin,yazlık evlerini kullanma süreleri birbirine yakındır.Her yıl ilkbaharda, yazlık evlerin,akan veya bozulan yerleri kontrol edilir. Ne yazık ki,uzun aylar kullanılmayan evlere, her yıl mutlaka bir tamirat gerekir. Bahçelerde yeni düzenlemelere gidilir. Genelde okullar kapandıktan sonra,yazlıklar açılır. İlk olarak uzun süre kapalı kalmış evin temizlik ve havalandırması ile uğraşılır. Beyaz eşyaların kontrolünde bazılarının arızalı olduğu görülür. Gene uzun süre kullanılmamış olması nedeniyle,elektrik  ve su sisteminde arızalar ortaya çıkar.

Tamirat işleri bittikten sonra,yazın keyfini sürme zamanı gelir. Bu süre bir,bir bucuk ay kadar sürer. Olanca güzelliği ile geçen yaz bitince,evin toplanıp kapatılması ve bir sonraki yaz için eksiklerin not alınması ile sonlanır.

Kadınlar için evin açılıp, toplanması zahmetli bir iştir. Her yıl devam eden  masraf ve emeğe karşın, yazlıkların gün geçtikçe çoğalmasının bir nedeni olması gerekir. İnsanları yazlık ev sahibi olmaya iten dürtü acaba nedir?

Yaz  akşamlarıda, çoluk çocuk ve eş dostla bahçede yenen yemeğin cazibesi olabilir mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder