16 Ekim 2011 Pazar

Balıkların Dansı

Balıklar yumurtlama dönemlerinde aşkla dans ederler. Bunu gözlerinizle görmek için yaz aylarında kefalların kıyılara indiği zamanları beklemeniz gerekir.

Kefaller yazın semiz olmaları nedeniyle, büyük balıkların daha çok rağbet ettiği balıklardır. Büyük balıklara yem olmamak için gündüz sığ sulara gelerek samanlık ve yosunluk yerlerde oyalanırlar. Dişi (yumurtalı)olanlar genelde erkek(sütlü) balıktan daha büyük olurlar. Sürü halinde gezen kefalların,  içinde  bir veya iki tanesi yumurtalı iken geri kalanlar erkek balıktır. Kıyıda sığ sularda bulunan sürüdeki,  yumurtalı balık, etrafındaki erkek balıklarla oynaşmaya başlarlar. Sevişme esnasında, balıklar suyun üstüne kadar çıkarak kuyrukları ile suyun üstünden görünebilecek halkalar oluşturan hareketler yaparlar. Bu gösterisi onlar için tehlike işaretidir.Kıyıdaki balıkçılar su üstündeki halkaları görünce balığın orada oynaşmakta olduğunu anlayıp etrafını ağlarla çeviriler. Çevirme denizin içinde daire şeklinde olabileceği gibi, kıyıdan U harfi gibi de olabilir. Artık balıklar ağların içinde hapistir. Çevirmedeki(ağların içindeki) balığı, suyun üstünden görebilmek için zeytinyağına bulanmış çakıl taşları rüzgar yönüne doğru denize atılır. Zeytinyağı denizin üstünü cam gibi yapıp alttaki balıkların görünmesine neden olur. Sandallardaki veya denizdeki sığların üzerindeki balıkçılar, ellerindeki serpmelerle balıkları avlamaya başlayabileceklerdir. Zavallı balıkların kaçacak yeri kalmamıştır. Korkuyla  ya saman veya yosunların arasına yatarak gizlenecektir, ya da ağların üstünden havaya zıplayarak  ağın dışına çıkacaktır. İşte asıl bu, onların sonudur.

Ağın dışına korkuyla zıplayan kefaller, açık denize doğru yüzmeye başlarlar. O bölgede gezinmekte olan akya, mayıs balığı gibi(haramiler) küçük balığı yemek için pusuda beklemektedirler.  Açığa doğru gelen kefaller, haramileri görünce tekrar sığ sulara doğru kaçmaya başlarlar. Haramilerin önündeki kefaller canlarını kurtarmak için havaya sıçrayarak yönlerini kaybettirmeye çalışırlar. Kefal sürüsünün içine dalan harami, genelde yumurtalı balığın altına girip kuyruğu ile onu suyun üstüne havaya fırlatır. Kefal, kafası üstü suya doğru düşerken harami ağzını açıp balığı yer.

Sonuç, yumurtlama zamanın, balıkların dansı bir harami tarafından engellenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder