23 Ekim 2011 Pazar

Gazep

Blog'uma adını veren GAZEP isminin nereden geldiğinin, merak konusu olduğunu biliyorum. Gazep, Karaburun'daki  belirli kayalıklara verilen  isimdir. 


Gazep,  İzmir'in Karaburun İlçesinin deniz kenarındaki, öteki bodrum koyu ile saip altı(Kavurlukoz) koyu arasında bulunmaktadır.  Öteki Bodrum koyu, kuzeyli ve güneyli rüzgarlara  yazında imbata açık ve her zaman dalgalıdır.  Bu nedenle de koy hemen derinleşen bir denize sahiptir. .Bozdağlardaki, eski cıva madeninden çıkarılan kayalar, dere yoluyla  bodrum'un sahiline gelinceye kadar parçalanıp ufalanarak, denizde dalgalarla çakıl taşı haline gelirler. Bu nedenle, öteki bodrumun sahili tamamen çakıllarla kaplıdır. Koyun, güney burnu dönülünce saip altı koyuna  girilir. 

Saip altı koyunda, karanın denize dik açı yaptığı yerde, gazep kayalıkları yer almaktadır. Yalıyar şeklinde koyun içine kadar giden kayaların dibindeki deniz derindir. Kuzeyli rüzgarlara kapalı olan kayalıklar, güneyli rüzgarlara açıktır. Özellikle kışın sert esen kuzeyli rüzgarların dalgaları Gazep'e dönerek vururlar. Buda kayalıkların dalgalarla aşınmasını önlemektedir. Sert ve düz satıhlı kayalıklar denizden yüksekte katlar oluştururlar. Bazı yerler denizden 3-4 metre yüksekken başka  yerler 8-10 metre yüksekliktedi

Küçük gazep alçak, büyük ise yüksektir. Yazları çocuklar ve gençler bu kayalıklardan billur denize atlamaya giderler. Denizden karaya çıkılabilmesi için doğa ve insanoğlu dik bir patika oluşturmuşlardır. Bu yolla,defalarca atlamak mümkün olabilmektedir. İlk kez küçük gazepten atlamak çocukluktan çıkmak anlamını taşırken, büyük gazepten atlamak delikanlı olmak demektir.Ne mutlu, ben delikanlı olanlardanım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder