6 Ekim 2011 Perşembe

Karaburun Yarımadası ve ÇeşmeKaraburun yarımadası, İzmir'in batısında yer almaktadır. Yarımada da Urla,Seferihisar,Çeşme ve Karaburun isminde dört ilçe bulunur. Bu ilçelerin tarıma elverişli sınırlı arazilerinde,zeytincilik ve bağcılık yüzyıllardır yapılan ana uğraştır.İzmir'in,en az gelişmiş ve en küçük ilçesi olan Karaburun, yarımadanın  ucunda ve kara yolunun sonunda yer almaktadır. Urla ve Seferihisar, İzmir'e daha yakın ama iki ayrı denize bakan ilçelerdir. Seferihisar,Egenin Kuşadası tarafında(güneyde) yer alırken,Urla, iskelesi ile (kuzeyde) İzmir körfezinin içindedir.Çeşme, ise Sakız adasına bakan (batıda)uçta bir ilçedir.Cumhuriyetle birlikte Çeşme diğer ilçelerden ayrışmaya başlamıştır. Yazları sıcak geçen İzmir de halk yakınlardaki serin deniz kenarlarına gitme ihtiyacını duymuştur. İzmir'in, kuzey ve güneyinde yer alan deniz kenarı ilçelerinden hiçbiri, denizden esen, serin yıldız ve poyraz rüzgarlarını  almazdı. Bu rüzgarları denizden alan, Karaburun ve Çeşme yazın  serin ve rutubetsiz olurdu. Karaburun yolunun uzun ve virajlı,Çeşme'nin ön plana çıkmasında yardımcı olmuştur.O günkü kara yoluyla Çeşme'ye iki saatte  ulaşılabiliyordu. Serin esen rüzgarlar ve çok özel kumsalı  nedeniyle insanlar Çeşme'de yazlarını geçirmek istiyorlardı. Rutubetsiz yaz  günlerinde,  güneşi öğleden sonra arkadan alan Ilıcadaki Yıldız burnuna   yazlık evlerini yaptırmışlardır. Klimanın olmadığı dönemde,evin doğal gölgesinde,esen rüzgarda dışarıda oturmak doğa ve denizle iç içe olmak kişileri çok mutlu etmiştir.

1950 de Demokrat Parti iktidara gelince,İzmir'li tüccar ve levanten'lerle, Demokrat Partili İstanbul eşrafı Ilıcada, kumsal ile eski şose(yol)arasına, kurdukları kooperatifle yazlık konutlar inşa etmişlerdir.Hepsi büyük bahçe içinde ve tek katlı evlerdir.1957 yılında bitirilen Şantiye evleri bugün dahi orijinal haliyle yazlıkçılara hizmet etmeye devam etmektedir. Bakımlı sokak ve evlerin olduğu Şantiye'de insan, kendisini mutlu ve huzurlu hisseder.

Yazlık kavramı da, bu yolla Çeşme ile başlamıştır.

yazarın.notu:  Bugün,sadece Ilıca'da değil, Ildırı yolu, Dalyan Köy ve Çiftlik Köy tarafları da yazlık sitelerle dolmuştur. Sadece, güneyde (Alacatı Marina çevresindeki konutlar hariç)Kuşadası denizi tarafında yerleşim yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder