2 Ekim 2011 Pazar

Kurumsal Finansman

Yatırım Bankaları ve Aracı Kuruluşlarda, Kurumsal Finansman diye bir bölüm bulunur. Yatırım bankacılığının,  ana işini (core business)yapan bölümdür. İşin bulunup(originate)alınmasından  başlayarak, geliştirilmesi ve sonuçlandırılmasını sorumludurlar.

Ortaya çıkan malın satışı ve fiyatlamasının ayrıntıları dışında tüm iş akışını yerine getirirler. İşin bulunması başlı başına teknik bilgi gerektiren bir pazarlamacılık gerektirir. Alınan işin, sonuçlandırılabilmesi için, gerek müşteri gerekse piyasa oyuncuları ve kamu otoriteleri ile görüşmeler yapılması  gerekir. Bu süreci yönetecek kişilerin,müzakere becerileri,teknik ve hukuki bilgileri,işi sonuçlandırma yeteneklerinin olması gerekmektedir.Birincil veya ikincil halka arzlar,danışmanlıklar,şirket değerlemeleri bu bölümün sorumluluğundadır. İyi eğitimli ve deneyimli elemanlardan oluşan bu bölümde çalışma süreleri de saatle sınırlı olmayıp,çok uzundur. İşin sonuca yaklaştığı dönemlerde sık sık sabahlamak normal sayılabilmektedir.

Bölümün genel geliri başarıya(success)bağlıdır. İş başarıyla sonuçlanırsa, komisyon tahakkuk ve tahsil edilmektedir.  Kurumsal finansmanda, çalışmaların sonuçlanmasına engel olabilecek dış etkenler de çok fazladır. Ekonomik koşulların değişmesi nedeniyle yapılamayan halka arzlar,son anda ortaya çıkan yasal engeller,beklenmeyen gelişmeler nedeniyle son aşamaya gelmiş işler rafa kalkabilmektedir. Tüm çalışmalar o anda boşa gitmiş olur. Giderlerine katlanılmış ancak gelir, dış etkenler nedeniyle yaratılamamıştır.Bu bölümün genel giderlerini karşılaması, zaman zaman olabilmektedir. Bu rağmen, Yatırım bankaları için en önemli bölüm olma özellikleri hep korunmaktadır.

Çalışırsan kazanırsın,kurumsal finansman işlerinde her zaman geçerli değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder