9 Ekim 2011 Pazar

Kurumsal YatırımcıHepimiz, sermaye piyasalarının gelişiminde temel olan kurumsal yatırımcının Türkiye'de azlığından yeriniriz.
Ekonomimizin en temel sorunlarından birisi tasarruf açığıdır. Gerek bireysel, gerekse de kurumsal tasarruflar yeterli değildir. Bireysel tasarrufların önemli bir kısmı yurt dışında veya altın'dadır. Kurumsal yatırımcıların yöneteceği fonlarda birikmesi gereken tutarlar ise, uzun süren yüksek enflasyon  nedeniyle toplanamamıştır.


Ülkemizde,kurumsal fonların en büyüğü olabilecek kamu emeklilik fonları, yıllardır açık vermektedir.Devlet,açığı kapatabilmek için her yıl bütçeden ödenek ayırmak zorunda kalmaktadır.Özel emeklilik fonları ise geçtiğimiz on seneye kadar yok denecek seviyelerdeydi. Nihayet, son yıllarda biriken tutar, bugün 14 milyar TL ye ulaşmıştır.Bunun GSMH ya oranı ise hala çok küçüktür.(%1.23) Diğer özel fonların,gelişmesi de tek basamaklı enflasyon yıllarından sonra başlamış ve 29 milyar Tl ulaşmıştır. GSMH 'nın %2.54.Her ikisinin toplamı 43 milyar TL ve GSMH'nın %3.77 sidir. Fon tutarların,İngiltere.ABD,Hollanda ve İsviçre de GSMH'nın iki katı,Fransa'da bir bucuk katına ulaştığı düşünülürse,bizdekinin ne kadar yetersiz olduğu görülmektedir. 

Kurumsal yatırımcılar,topladıkları fonları ya faiz yada sermaye piyasasında değerlendirebilirler. Ayrıca,toplanan fonları, uzun vadeli yatırılabilecek alanlar ararlar.Uzayan bono vadeleri, faize yatırım sorununu çözebilir. Burada hazine bonosu ve diğer bonoların vadelerinin uzayabilmesi,ancak piyasa oyuncularının istikrara inanması ile mümkün olabilir.Diğer taraftan, sermaye yatırımı yapılabilmesi için piyasaların gelişmiş olması gerekir. Kurumsal yatırımcılar topladıkları fonları enflasyondan daha yüksek getiriyle çalıştırmayı arzu ederler.Yüksek tutarda fonlara sahip olan ülkelerde,yapılacak her türlü yatırıma, sermaye veya kredi olarak fon bulunabilir.(Fonlar ayrı bir yazı konusu olacaktır.)

Kurumsal yatırımcısı yok denecek kadar az olan ülkemizde,fonların gelişmesiyle, sermaye piyasalarımız talep tarafındaki sorununu çözebilecektir.
e mail

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder