18 Ekim 2011 Salı

Şirket Nasıl Yönetilmeli?

Öncelikle,  yeni kurulan değil, var olan bir şirketin nasıl yönetileceğini tartışmak istiyorum. Şirketi tanıyabilmek amacıyla başlangıçta, Bilanço ve Kar Zarar Tablosu detaylı olarak incelenmelidir. Bu inceleme sonucunda şirketin mali bünyesinin gücü, satışları, kar yaratma potansiyeli, en karlı ürünler ve başlıca gider kalemleri tespit edilebilir.


Şirketi mali yönden tam olarak kavradıktan sonra, satış ve karlılığı artırmak için yapılması gerekenler konusunda karar verilmelidir. Kısa ve uzun dönemde yapılacaklar farklıdır. Öncelik, kısa dönemde çözülebilecek, basit işlerin halledilmesine verilmelidir. Her konuya aynı anda el atılmamalıdır. Salamın, dilim dilim yenebildiği unutulmamalıdır. Problemler giderildikçe, güven artacağından, karmaşık sorunların çözümüne girişilebilir. Hizmet veya mal üreten şirketlerde, satış ve karlılığı azaltabilecek engellerin ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır. Teknoloji ve bilgi işlem alanlarındaki  eksikler mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Personelin tanınmasına, yetenek ve zafiyetlerinin saptanmasına çalışılmalıdır. Tesbit edilenlen personel sorunları, yönetime geldikten sonraki birkaç ayda çözülme kavuşturulmalıdır.  Geçiktirilen personel sorunlarının, çalışanlarda huzursuzluk ve verimsizlik yaratacağı   unutulmamalıdır.

Şirket içinde yapılaçaklar  bittikten sonra dışarıya dönülmelidir.  Rakiplerin durumu ve rekabet   koşulları irdelenmelidir. Rekabetteki zayıflıklardan mümkün ise kurtulunmalı, geliştirilebilecek veya değiştirilecek  olanlara  yoğunlaşılmalıdır.


Şirketin, üretim, teknoloji, satış, pazarlama gibi ana faaliyetlerinin(core business),  diğer  birimlerince desteklenmesi gerekmektedir. Mali kontrol, hukuk, insan kaynakları, halkla ilişkiler vb gibi birimlerin kar merkezlerine destekleri aksamamalıdır.

Sonuç olarak, Bilançodan başlayan, şirketin üretim ve personel gibi içsel konularının, anlaşılıp düzenlenmesinden  sonra, dış işlerindeki çalışmalar yapılarak kararlar alınmalıdır.


Bilançolar, şirketlerin sonuç tablosu değil, büyümelerinin başlangıç noktasıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder