26 Ekim 2011 Çarşamba

Varant


Varant tanımı ve IMKB Varant Piyasası ve İşlem Hacimleri

Varantı elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenmiş olan bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma ya da satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakdi uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır.
Varantlar, opsiyon sözleşmeleri ile aynı matematiksel altyapıya sahiptirler. Tanım olarak Opsiyonlar iki taraf arasında yapılmış sözleşmelerdir. Varantlar ise menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır. Varantlar’da sadece hak satın alınabildiği ve hak satılamadığı için yatırımcılar için bir teminatlandırma gerekmemektedir. Varantlar, yatırım ve koruma amaçlı olarak kullanılabilir.


Ekim 2011 itibari ile varant piyasasında 761 milyon TL nominal hacim gerçekleşti. Toplamda 57,7 milyon adet varant işlem görürken, dayanağı İMKB30 Endeksi olan varantlarda yaklaşık 50,3 milyon adet işlem hacmi gerçekleşti. Alım varantlarında 30,8 milyon lot, satım varantlarında 26,8 milyon lot işlem görürken, banka varantlarında 6,5 milyon, banka-dışı varantlarda ise 1,1 milyon adet işlem hacmi oluştu.  Döviz varantlarında işlem hacmi 80 bin adet olarak gerçekleşti.

Varant ile ilgili ek bilgiler

Ø  Zarar limitli ancak kar limitsizdir.
Ø  Zarar ödenen prim ile sınırlıdır ancak kar piyasa fiyatına bağlı olarak limitsizdir.
Ø  Hak verir ancak yükümlülük altına sokmaz.
Ø  Yükümlülük altına sokmadığı için bir teminatlandırma zorunluluğu yoktur.
Ø  Ancak tam mükelfef yatırımcılardan elde edilen gelir üzerinden % 10 oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır.

DEĞİŞKENLER
DEĞİŞİM
ALIM   VARANTI
SATIM  VARANTI
Spot Fiyat
+
Kar
Zarar
Vadeye Kalan Gün Sayısı
-
Zarar
Zarar
Volatilite
+
Kar
Kar
Faiz Oranları
+
Kar
ZararBu yazı Bartu Güven tarafından yazılmıştır.
Katkılarından dolayı teşekkür ederim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder