28 Kasım 2011 Pazartesi

2012 yılı Dış Borç

2012 yılında ülkemizin geri ödeyeceği Kamu borcu 11 milyar USD iken finans kesimi dahil özel sektörün borcu ise 43 milyar USD civarındadır.


Kamunun toplam borcunun yüksek olmadığı ve bunun rahatlıkla geri ödenebileceğini söyleyebiliriz. Buna karşılık kamunun yeni borç bulmakta zorlansa da tamamını yeniden borçlanabileceğini düşünüyorum. Kamu için yenileme riski bulunmamaktadır.


Bankacılık sektörüne baktığımız da, gelecek yıl 15 milyar USD civarında bir sendikasyonun yenilenmesi gerekmektedir. Yurt dışında ekonomileri bozulan bazı ülkeler nedeniyle, zarar etmekte olan yurt dışı bankalar daha çok sermayeye ihtiyaç duymaktadır. Gerekli sermayeleri bulmada zorlanan  ve güven bunalımı nedeniyle Bankaların birbirine borç verme istekleri zayıflamıştır. 2011 de bir önceki yıl kadar sendikasyonu yenileyebilen Türk Bankaları, 2012 de bunun ancak % 80 nini yenilenebileceğini düşünüyorum. Buda yaklaşık 3-4 milyar USD civarında bir daralmayı ifade etmektedir. Fiili küçülmenin yanında, maliyetlerde 100-200 bp artış olabileceği  anlaşılmaktadır. 1.2 milyar USD lık seküritizasyon geri ödemesiyle birlikte Bankacılık sektöründen toplam 5-6 milyar USD civarında bir para çıkışı olacağını tahmin etmek mümkündür.

Gelecek yıl geri ödenmesi gereken, 28 milyar USD'lık özel sektör borcunun yüksek görünmesine karşın, geri ödenmesinde bir sorunla karşılaşılmayacağı kanaatindeyim. Firmalarda, sermayeleştiğini gördüğümüz bu borçların, yurt dışından daha çok nakdi teminatlarla alınmış olması  nedeniyle, geri ödemesinde sıkıntı olmayacağını söyleyebiliriz.

2012 yılında vadesi gelen dış borçlarının % 90 nını yenileyebilecek Türk ekonomisinin,  % 10'luk, 5-6 milyar USD lık kısmını geri ödemede herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacağı kanaatindeyiz..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder