28 Kasım 2011 Pazartesi

Döviz Rezervi

TCMB Döviz rezervi Başkanın sunumuna göre Kasım ortasında 87 milyar USD civarındadır. 2010 dan itibaren döviz rezervi en yüksek 92 milyar USD civarına çıkıp Temmuz 2011 den itibaren azalmaya başlamıştır.

Ağustos ayındaki sürpriz faiz indiriminden sonra piyasalarda yükselmekte olan dövize müdahale etmek amacıyla MB yaklaşık 8 milyar USD döviz satışı yapmıştır. Ancak sadece döviz satışıyla değil TL de politika faizini yükseltmeden,  faiz koridoru uygulamasına başlayarak da dövize müdahale etmeye başlamıştır. Doğal olarak da TL faizler ortalama 9 ve üzeri seviyelerden oluşmaya başlamıştır. Bu temel politika değişikliği yanında Bankaların, TCMB nezdinde tutmak zorunda olduğu karşılıkların, döviz olarak tutulabilecek oranını % 20 den 40 çıkarmıştır. Bunun sonucunda rezerv tekrar yükselerek 87 milyar USD seviyesine çıkmıştır.


Bankalarımızın, muhabirlerde tutmakta oldukları döviz miktarı da 16 milyar USD dan, 8-10 milyara düştüğünü tahmin ediyoruz.  Bu rakamında Bankalar için inilebilecek en alt sınır olduğunu kanaatindeyiz.

TCMB, var olan döviz rezervi ile ülkenin büyümesinin devamına katkıda bulunurken, cari açığımız nedeniyle kırılgan olan ekonomimize destek vermektedir. Rezervin bir kısmının kullanılamayacağı düşünüldüğünde, kalan tutara çok dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle yüksek cari açıkla, döviz rezervi arasındaki oranın iyi izlenmesi gereğinin altını çizmek istiyorum.

Güven eksikliği nedeniyle, batıdaki krizin ne kadar derin olduğu bilinmeden, likiditenin daralmakta olduğu yurt dışı piyasalardan borç bulmanın gün geçtikçe zorlaşacağı anlaşılmaktadır. Bu durumda döviz rezervini azaltıcı işlem yapmak TCMB hiç istemeyeceği konudur. TCMB bundan sonraki süreçte Döviz Rezervlerini kullanırken son derece ihtiyatlı davranacak ve mümkün olduğu kadar büyük miktar döviz satışları yapmayacağı,  TL faizlerin önce koridorun içinde yükselmesine izin vereceği, yetmediği taktirde politika faizini yukarı çekebileceğini düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder