5 Kasım 2011 Cumartesi

Kemeraltı


1986 yılında ayrıldıktan sonra, gerek iş gerekse ailevi nedenlerle hiç ilişkimi kesmediğim İzmir'imizi yeniden yaşamaya başlayabildim. Geçen haftalarda gezdiğim Kemeraltı'ndaki gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hisar önü Camii tarafından girdiğimde caminin etrafının, yemek yerleri ile sarılmış olduğunu gördüm. Cami onarılıp bakımlı hale getirilmiş ama görünürlüğü kaybolmuş. Eskiden görülen çiçekçiler bile azınlığa düşmüş. Mennan dondurma yapmayı bırakıp, süphangaleye kek koymayı kaldırmış. Balık pişiricisi hala çok leziz ve taze balık ve yeşillik veriyor.


Kızlar ağası bedesteninin kapısını bulmak ve kapalıçarşı havasını yaratacak güzellikleri keşfetmek oldukça güç. İçerisi karmaşık görünüyor.

Kestane Pazarı Camii görünür durumda ve bakımlı. Ancak oda kuşatılmış durumda. Altlarındaki dükkanların hakimiyetine girmiş.

Şadırvan altı Camiindeki Şadırvar'ı görmekte zorlaşmış. Hele etraftaki, tabela ve tentelerden, minareler ve kubbe görünmemekte.

Havra sokağında var olduğunu gördüğüm 3 havradan ikisi harap ve bakımsız biri ise tabelasız görülmesi mümkün olmayan bir konumda. 1700 kişi kalan yahudi cemaatine havra sokağında bir havra yeterli hale gelmiş. Ancak sokağın Agora'ya çıkan kısmı da bakımsız.

Baş durak Camii yüksekten görünmesine rağmen yaşlıların çıkamayacağı merdivenlere sahip. Hemen yanındaki Sebil (bedava su dağıtılan yer)yakın zamanda kiralanmış ve üzerinde deri montlar asılı duruyor. Mermer işlemeli güzel sebil kapanmış.

Sağlepcioğlu'na gelmeden Sefer Ustanın dükkanını bulmakta zorlandım. Belki de çarşının çok kalabalık olmasından göremedim.

En önemlisi İttihat ve Terakki'nin en önemli kişilerinden birisi olan Ferit Eczacıbaşı'nın Şifa Eczanesini de fark edemedim. Esnafa sorduğumda ise haberleri olmadığını hayretle gördüm. 

Çarşı, AVM' lere rağmen hayatiyetini ve çanlılığını korumaya devam ediyor. Ancak, satılan mallar ve alışverişe gelenler, alt gelir gruplarına dahil kişilerle, az sayıdaki  turistler. Belediyeler varlıklı olsalar ve birkaç yılda Kemeraltına bir iki milyar para harcamayı ve restore edip güzelleştirme konusunda aktif çaba gösterseler, çarşı tarihi yapısı ve yürüyerek ulaşılabilirliği ile İzmir'e önemli katkılar yapabilir diye düşünüyorum.

Herkes tarihi dokuyu koruyarak şehirlerini canlı tutmaya çalıştığı bir dönemde, halkın vazgeçilmezi olmuş Kemeraltı'nın korunup geliştirilmesi hepimizin görevi.

1 yorum: