4 Kasım 2011 Cuma

Ödemiş - Tire

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında, çocukluğumdan beri gitmediğim, Küçük menderes ovasının  yamaçlarındaki ilçeleri görmek amacıyla Ödemiş ve Tire'ye gitmeye karar verdik.


İnsanı mutlu eden ışığıyla,  güneşli bir sabah, arkadaşlarla izmir'den hareket ettik. Sonbaharın başlangıcındaki Ege'de, yemyeşil cennet Küçük menderes ovasından  Torbali'ya vardık. Torbalı, ovada yer alan ilçeler içerisinde en hızlı gelişen ve büyüyeni olmuş. Nüfusu 100.000 bini geçmiş. Sonuçta otoyol, Torbali'yi Izmir'in banliyösü haline getirmiş.  Bayindir'a gelirken ve Bayindir Ödemiş arasında, birçok çiçekçilik serası ve ağaç fidanlığı gördük. Bayindir ve çevresi gelişen Turkiye'nin çiçek ve  fidan ihtiyaçlarını karşılar hale gelmiş. Birkaç yıldır Mayıs ayında çiçek festivali düzenleyerek bu konuyu daha da geliştirmek eğilimindeymişler. Yıllardır basta pamuk olmak üzere endüstriyel tarım yapan Bayindir simdi de çiçekçilikle, gelirini arttırmaktadır.

Bayindir'dan, doğuya doğru  (eski İzmir valisi Kazım Dirik yolundan)  devam edip Odemiş'e vardık. Ödemiş, Küçük menderes ovasının doğusunda sırtını üç taraftan dağlara yaslamış eski bir ilce. İlçede cumartesi günleri kurulan pazar, tezgah sayısının fazlalığı ile dikkati çekmekte. Verimli ovanın kenarında ve dağların eteklerinde olması nedeniyle, köylüler ürettiklerini Ödemiş pazarında satmaktadır. Hepimizin görmeye alışık olduğumuz 


pazarcılar bu pazarda azınlıkta. Ayni tezgahta, Bozdağ veya Beydag'dan ceviz ve kestane ile ovada yazın yetiştirilen ve kurutulmuş incir satışı görebilirsiniz. Meyve ve sebze yanında el isleri, basta iğne oyası olmak üzere yaygın olarak bulunmaktadır. Pazar eski şehrin dar sokaklarına yayılmıştır. Tezgahlar, dükkanların önüne sadece kapı girişleri açık bırakmak kaydıyla kurulduğunu gördüm. Büyük sihirlerde kaldırımda, dükkanın vitrinini kapatacak şekilde tezgah konulmasını hayal etmek mümkün değildir. Aslında köylü ile Ödemiş tüccarı pazar dolayısıyla kaynaşmakta ve karşılıklı gelir elde etmektedir. Ödemiş pazarı tezgah sayısının çokluğu ve taze sebze ve meyvenin, ev yapımı salça, ekmek, peksimet(tatlı maya),  el işlerinin bolluğu ile dikkati çekmektedir.Ödemişte çarşı içinde Töngül 
adındaki pidecide mutlak pide yenmelidir. Küçük kapalı yapılan pidede kıyma ve ot aynı anda kullanılıp üstüne tereyağı ve peynir rendesi dökülerek yenilmektedir. Öğleden sonra 15.00 civarında dükkanını kapatan Hurşit'te de mutlaka Ödemiş kebabı(köfte) yenmelidir.

Ödemiş'in 8 km doğusunda,  Aydınoğlu Beyliğinin Birgi kasabası yer alır. Tarihi cami, hamam ve konaklarıyla dağda ovaya hakim bir yerde kurulmuş yeşilliklerle çam ağaçları  içinde turistik bir kasabanın da ziyaret edilmesi gerekir.

Ödemiş'ten ovanın güneyinde sırtını dağlara vermiş Tire'ye geçtik. Tire de ovanın tüm nimetlerinden yararlanmış bir ilçedir. İlçede keçecilikle uğraşan Arif Cön bu işi geliştirerek kalın keçeyi inceltmiş ve zarif desenli şallar yapmaya başlamıştır. Ziyaret edilmesi ilginç olabilir. Ödemiş köftesine karşılık Tire'de delikli köfte vardır. Ödemiş köfte ızgarada yapılıp garnitür olarak domates ve biberle servis edilirken, Tire delikli köfte şişte ızgara yapıldıktan sonra domatesli sosun içinde ikram edilmektedir. Salı günleri kurulan Tire pazarının da geniş ve zengin bir pazara olduğunu da not edelim. Ayrıca, Kaptan dağında Ege'nin otlarıyla ve Değirmen Şelale lokantasında  kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

Gerek Ödemiş gerekse Tire'ye Basmane garından ayrı ayrı trenle ulaşmak da mümkündür. Aydın Büyük Menderes ovasıyla Küçük Menderes ovasındaki tarım ürünlerini İzmir Limanına ulaştırmak için yüz yıl önce yapılmış demir yolları bugün hala kullanılmaktadır.Her ikisi yolculukta yaklaşık 1.45 saat sürmektedir.

Tire'den, ovayı keserek Torbalı üzerinden İzmir'e 1.30 dakikada kolayla dönebilirsiniz. Vaktiniz olduğunda gidilmesinden keyif alabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder