10 Kasım 2011 Perşembe

Yönetici Bilgilendirme Sistemi (MIS)

Şirketin tepe yöneticisinin(CEO), yönetim esnasında, şirket verilerine  en uygun formatta ulaşabiliyor olması gerekir. Ancak, istediği verilere ulaşabilmesi için Bilgisayarlarda tutulmakta olan verilerin hangilerinin ne formatta istendiği, programcılara net ve onların anlayabileceği şekilde anlatılması gerekir. Unutulmamalıdır ki, programcılar işin(business) tüm safhalarını bilmedikleri gibi, sizin hangi ihtiyaçlarınızı karşılayacak nasıl bir formatta bilgiler istediğinizi de  bilmemeleri normaldir. Bu raporların, eskiden elle hazırlanması neredeyse imkansız iken, şimdi gelişen bilgi işlem altyapısıyla  kolayca düzenlenebilir hale geldi. Doğal olarak da eski yöneticilerde olmayan bu olanak sayesinde, şirket yönetimi  daha kolay hale geldi.


MIS raporlama ile, temel fonksiyonların nasıl geliştiğinin takibi mümkün olmaktadır. Burada tümden gelimle hareket edilerek, bütünde bulunan sapmaların nedenleri araştırılmak üzere detaya dönülebilir. Yani, günlük olarak takip ettiğiniz özet raporlardan, sapmayı kısa sürede yakalama şansınız ortaya çıkar. Özet rapor saptamalarınıza göre, daha detaylı çalışmalar yaparak, sapmanın nedeni bulunabilir.


MIS'i sadece CEO'lar değil diğer üst yöneticilerde kendi ihtiyaçlarına göre kullanabilirler. MIS raporlama ile, şirketin, çalışanları, stratejisi, taktiği, rekabet ve içinde bulunduğu piyasa konusunda bilgi edinilerek,doğru teşhisler koymak mümkün olabilir. Yöneticiler,  yoğun iş günlerindeki operasyonları nedeniyle, nelerin daha iyi yapılabileceği konusuna yeterince zaman ayıramayabilir. MIS raporlama ile, her zaman uygulanan politikaları geliştirmek mümkündür.

Tepe yönetici ve diğer yöneticilerin MIS den ne beklediklerini,neler istediklerini ,bu raporlamaları hazırlayacak olan bilgi işlem elemanlarına net olarak anlatmaları gerekir. Diğer bir değimle,kendilerinin görmek istediği tabloyu net olarak anlatmalıdırlar.

Bilgi işlem teknolojisi gelişmemiş dönemlerde, yeterince yararlanılamayan MIS, bugünlerde en çok kullanılması gereken enstrümanların başında gelmektedir. Bu da  şirketlere, başarı olarak dönecektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder