12 Aralık 2011 Pazartesi

Oslo, Bergen

Aralık ayının başlarında işi olan bir arkadaşıma eşlik ederek Oslo ve Bergen'e gittim. Sizlerle izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Tepeden Oslo
Aydınlık İstanbul gününden Oslo karanlığına indiğimizde, soğuk hemen kendini hissettirdi. Yaz  aylarında uçaklar Ege ve Akdeniz şehirlerinde, körük dışında durdukları zaman yüzünüze çarpan sıcak hava gibi Oslo da körüğe çıkarken soğuk benliğinizi sararak kendini hissettiriyor. Alandan  şehre ekspres trenle gitmek pratik fakat pahalı. Kişi başı 20 dakikalık seyahat 23 euro civarında tutuyor. Oslo merkez istasyonu şehrin içinde ve Avrupa şehirlerindeki gibi temiz.


Oslo, denizin nehir gibi kilometrelerce içeri girip yaptığı dar körfezin(fiyort) üç tarafına kurulmuş 500 bin nüfuslu bir yer. Her taraf karla kaplı şehirde kar kümeleri hemen dikkati çekiyor. Kaldırımlar buzlu ve kaygan olmasına karşın insanlar güvenle kaldırımlarda dolaşabiliyorlar. Merkezdeki kaldırımlar ise ısıtılması nedeniyle tertemiz ve kuru. Aralık ayında güneş sabah 9 civarında doğup 15.00 civarında batıyor. Saat 16.00 dan itibaren her yer kapkara. Petrol üreticisi ülkede aydınlatma her yerde. Norveç kuzeye doğru ince uzun bir ülke. Oslo'nun en kuzey noktası ile İtalya aynı uzaklıktaymış.


Hukuk Fakültesi
Yemek genel anlamda balık ve deniz ürünleri ağırlıklı ve çok pahalı. Lutefisk(codefish)tuzda pişirilmiş özel noel balık yemeği. Geleneksel içkileri Aquavit(suyun hayatı). Votka gibi sert bir içki. Patatesten yapılan içki Norveç Avustralya deniz yolculuğunda sallantıyla oluşur diye söylentileri var.  Standart bir lokantada fıçı bira bile 12 euronun üzerinde. Thon Otelleri iş için gidişlerde 150 euro civarındaki fiyatıyla uygun. Şu anda 89 yaşındaki Bay Thon'un birçok oteli   şehrin merkezde yer alıyor.


Karl Johan Gate'den Kraliyet sarayı
Holmen Kollen kayak pisti
Holmen Kollen'de  bir kafe
Oslo'nun, "Karl Johans gate" ana caddesi. Klaliyet sarayı yolun sonunda yer alırken ortalarında ulusal tiyatro karşısında Hukuk Fakültesi yer almaktadır. Şehirden 8 km uzaklıkta kayak atlama yarışlarının yapılacağı tesislerle kayak yapılacak tepeler mevcut. Holmen Kollen denilen bu yerde güzel keresteden yapılmış nostaljik kafeler de bulabilirsiniz.


Tren yolundan bir görüntü
Oslo'dan batıdaki Bergen'e trenle gittik. Tren fiyatı normal ve konforlu. Tren Oslo'dan Finse ye kadar dağlara tırmanıp oradan inişe geçiyor. Zirveye kadar geçtiğimiz şehirlerde kayak yapmak için tesisi ve oteller var. 
Dağlık bölgeden görüntü

Finse'den Bergen'e akan nehir
Voss yakınlarıda gölBunların en ünlüsü Geılo şehri. Ağaçlık ve yumuşak tepeler geçerek zirveden aşağıya dönünce dağlar daha sivri vadiler derin akarsular aceleci hal aldı. Flora tamamen değişip hava gulfstreem dolayısıyla ılıman hale geldi. Sabah -5 derecede ayrıldığımız Oslo'dan 5 derecedeki Bergen'e geldik. Bergen'in fiyortunun yan koyunda bir saat mesafedeki Voss şehri de Bergen halkı tarafından hafta sonları kayak amacıyla gidilen şehirmiş.Bergen'den görüntüBergen'in simgesi eski depolar
,
Bergen, legodan yapılmış gibi, koyun etrafına yayılmış sevimli bir şehir. Eski çağlardan beri,Almanya ile ticaret yapmak ve okyanusa daha kolay ulaşma imkanı nedeniyle, halkın aksanı Norveç'ten ayrışmış. Bergen'lilerin, arogan ve kendini beğenmiş olduğu ve şehirleriyle gurur duydukları if
ade ediliyor. Şehrin içindeki Floibanen finiküleri ile tepeye çıkıp şehre mutlaka tepeden bakılmalı. Buradaki manzara bana Rio de Jenerio'daki corcovado (İsa heykeli)tepesindeki  ve Sidney deki kuleden seyrediyormuş izlenimi verdi. Yine şehrin biraz dışında teleferik ile çıkılan Ucriksbanen de görülebilecek tepelerden birisi. Bergen'li ünlü bestekar,Edvard Grieg'in müze ve konser salonu da unutmamak gerek.Floibanen'e giden yol
  
Bergen Cornelia binası
Liman şehirlerinde alışık olduğumuz neşeli, alkollü ve coşkulu gençlik,  sokaklarda eğlenirken Romanya'dan gelmiş sokak çalgıcıları  onlara eşlik ediyordu.Soğuk cumartesi akşamında bile, güzel ve çekici  Bergen de, insanların barlarda ve kafelerde eğlendiklerini görebilirsiniz.


Floibanen tepesinden Bergen


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder