15 Aralık 2011 Perşembe

Sevgide temasın rolü

İnsanın yaşamında sevginin önemi hiç birimizin inkar edemeyeceği kadar fazladır. Herkes sevmek ve sevilmek istemektedir.

İnsanların sevgilerini gösterme şekilleri birbirinden çok farklı olabilmektedir. Kimi sadece bakarak, diğerleri söyleyerek ama bazıları da bunlara ilaveten dokunarak sevgisini ifade eder. Eski insanların eşi ve çocuklarına karşı sevgisini söylemediğini, onlara sarılmadığını sık sık görmüşüzdür. Bu kişiler davranışlarıyla sevgisinin anlaşılmasını beklerler. Halbuki karşı taraf, hayat boyunca o kişiden sevgi dolu sözcükler söylemesini ve hepsinden çok sarılıp öpmesini beklemişlerdir.


Akdeniz insanı olan toplumumuzun belirli bir kesimi, konuşurken ellerini ve kollarını hareket ettirerek konuşmasına daha fazla anlam yüklemeye çalışır. Bazıları ise buna ilave olarak bir şey anlatırken karşısındakinin eline koluna dokunurlar. Bu temasın insan üzerinde  sıcak ve olumlu etki bıraktığını, dokunan tarafından karşıya güven vermeyi amaçladığını zaman içinde anlarız.  Ancak buradaki el ve kola yapılan temasın karşı taraf tarafından nasıl algılandığı da önemli bir konudur. Eğer bir Akdenizli ile konuşuyorsanız bu hareket kolayca kabul görürken, batılılarda bu tip davranış tepki toplayabilir. Diğer taraftan, bu davranış karşı cinse karşı yapılıyorsa, dokunmanın süresi ve biçimi yanlış anlamalara neden olmayacak tarzda olması gerekmektedir. 

Dokunmak, okşamak, öpmek, sarılmak sevginin perçinlenmesinde ve derinleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı kişiler sevgisini belli etmediği gibi, sevdiklerine sarılıp öpmezler. Bunu da kişiliklerinin gereği olarak ifade ederler. Halbuki, herkes sarılmak ve öpülmek arzusundadır. Birçok kişi vefat etmiş büyüklerini anarken, hayattayken hiç sarılmadığını ve öpmediğini söyleyerek bu konudaki burukluklarını ortaya koyarlar. Sadece bakarak veya söyleyerek insanlara sevginizi gösterme yanında, onlara her fırsatta dokunarak sarılarak öperek sevginizi hissettirin. İçinizdeki sevginin ve coşkunun onlara geçmesine çalışın. 

Yaşlandığınızda, yeterince  dokunmamış, sarılmamış öpmemiş veya size yapılmamışsa, yani var olmanızı anlamlı kılan güvenilir sevgiyi hissetmemişseniz  yaşamınız eksik kalmıştır demektir.

İnsanlara özgürce dokunmaktan çekinmeyin. Temasınız, sıcaklığınızı karşı tarafa aktaracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder