17 Ocak 2012 Salı

Falezlerdeki Parklar

 Yat limanından dağlar


Antalya esas olarak 1980 lerden sonra hızlı gelişme gösteren şehirlerimizden birisidir. Denizin kenarında yüksek kayalıkların olduğu Falezler Antalya'ya hep ayrı bir güzellik vermiştir. Küçük yat limanının bulunduğu yerin üstündeki Falezlerde şehir merkezi kurulmuştur.

 Falezlerde LokantaFalezlerdeki en eski park Haşim İşcan'ın Antalya Belediye Başkanı olduğu 1940'lı yıllarda yapılmış olan şehrin merkezindeki Karaalioğlu Parkıdır. Bu Parkın içinde Belediyenin eski küçük binası da bulunmaktadır. Parkın deniz kenarından yat limanına inmek de mümkündür.  Deniz kenarından Konyaaltı Plajının üstündeki batı Torosları seyretmek ayrı bir keyiftir. Çeşitli ılıman iklim bitkilerinin olduğu sevimli bir parktır. 

Yat Limanı yanından dökülen sular


Varyanttan Konyaaltı yoluna kadar olan geniş arazide ise 1990 larda yapılan, Hasan Subaşı adındaki park kurulmuştur. İçinde Cam Piramit kongre merkezinin de bulunduğu parkta kafe, gölet ve yürüyüş yolları mevcuttur. Burası Antalya'daki en büyük parklardan birisidir.Atatürk Parkı, Konyaaltı caddesinde DSİ Eğitim tesisleri ile Varyant arasında çok büyük bir alanda kurulmuş yeni bir parktır. Şehrin merkezi yürüyüş mesafesinde olan park oldukça büyüktür. Eskiden doğal haliyle duran ve halkın pek rağbet etmediği alan son yıllarda park haline getirilerek lokanta ve çay bahçeleri ve spor alanlarıyla zenginleştirilip halka kazandırılmıştır. 

Şehrin Lara tarafındaki falezlerin üstünde küçük küçük pek çok park vardır. Ancak bunlar daha çok spor yapmaya ve yürüyüşe uygundurlar. Dedeman parkı da bunlardan biridir. Dedeman otelden başlayan park falezler üzerinde ve göletleri,spor alanları, lokanta, çoçuk parkı ve golf sahası bulunmaktadır. Burası da gezmek ve Konyaaltının dayanılmaz manzarasının seyredilmesi için mükemmel bir yerdir.
Şelaleden sonra Düden çayı

Adalya parkından Lara Plajı
En yeni park iste bu sene 2011 yılının Aralık ayında yapımı sürmekte olan Adalya Parkıdır. Düden şelalesinin denize döküldüğü yerin etrafına yapılmaktadır. Şehrin ana gelişme eksenlerinden birisi olan Lara tarafında Lara Plajına ve Konyaaltı Plajına bakar konumdadır. Yeşillenmesi daha tamamlanmamış olan bu parkta Düden çayının denize şelale olarak dökülmesi Adalya Parkını diğerlerinden farklı yapacağı inancındayım.

 Düden çayının denize dökülüşü ve Lara
Son 40 yılını çeşitli aralıklarla giderek takip edebildiğim Antalya, yoğun şehirleşmeye karşın Falezlerin üzerlerine Park yaparak bunları koruyup kamuya açık yerler haline getirmiştir. Gelecek yıllarda neredeyse tüm Falezlerin üstü yemyeşil parklarla kaplı hale gelecektir. 

 Düden çayının denizdeki şelalesi

Adalya Parkına gittiğinizde, Düden çayının şelale olarak denize dökülüşüne şahitlik edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder