16 Ocak 2012 Pazartesi

AVM

Türkiye'de ilk Alışveriş Merkezi 1988 yılında İstanbul'da açılan Galeria olmuştur. Yapıldığı yıllarda sadece İstanbul'luların değil dışarıdan gelenlerin de sık gittiği bir yer olmuştur. O zamana kadar sokak çarşılara alışık Türk halkı için, aynı çatı altında birden fazla ihtiyacını görebildiği bir yer olmuştur.


AVM açılışları geometrik seyir izlemiştir. 1980 lerde 3 adet açılmış iken 1990 larda bu sayı 29  ve 2000 li yıllarda ise 253 yükselmiştir. 2012 yılı başında 285 adet faal, 104 adette yapım halinde olmak üzere 389 u bulmuştur. 

Başta İstanbul olmak üzere 6 şehirde on ve üzere AVM vardır. İstanbul'da 123, Ankara'da 39, Antalya'da 21,  İzmir'de 20, Bursa'da 12 ve Muğla'da 11 adettir. Bu AVM'lerde yaklaşık 7 milyon m2 büyüklüğünde kiralanabilir mevcuttur.  

1990 ların başlarından itibaren ama esas olarak 2000 li yıllarda sayıları çok fazla artan AVM ler, (rakam tam belirlenememekle) beraberinde önemli miktarda istihdam artışı sağlanmıştır. Kiralanabilir alanlarda çalışanlar dışında bu merkezlerin teknik ekip,güvenlik,ulaşım vb gibi birçok alandaki ihtiyaçları eskiden olmayan faaliyetler olarak dikkatimizi çekmektedir. 

Eski alışkanlık olarak her ihtiyacımız için, büyük şehirlerde belirli semtlere gidilirken, AVM lerde hepsini karşılamak mümkün hale gelmiştir. Büyük çoğunluğunun kapalı tek bir blok olmaları dolayısıyla, kışın yağmur ve kardan yazında sıcak ve güneşten korunmak mümkün hale gelmiştir. Nitekim İstanbul'da 1990 ların başında açılan ünlü bir AVM mizde spor hocası eşliğinde sabah saat 8 de AVM yürüyüşleri(Mall walking) yapıldığını da birçoğumuz hatırlıyordur.

Son on yılda ise vergisel avantajları ve halka arz edilmeleri halinde likidite temini nedenleriyle Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının AVM lere ilgisi yoğun olmuştur. Bunların bazılarının içinde kültürel faaliyetler için uygun sinema,tiyatro salonları bulunurken kimisinde bowling ve buz pateni salonları ve çocuk oyun alanları yer almıştır.

Bazı şehirlerde fazla sayıda yapılan AVM lerin bir kısmı belirli bölgelere (İstanbul,büyükdere caddesi) sıkışmıştır. Önümüzdeki yıllarda bunlardan bir kısmı klasik konsepti değiştirmek zorunda kalabilecektir. Eskiden var olmayan AVM lerin verimli işletilmesi, bugünlerin önemli bir konusu haline gelmiştir.

Karlılıkları her gecen gün azalmakta olan AVM lerin bundan sonra kişi ve gelir başına düşen tatminkar, semt ve ilçelere doğru yayılacağını beklemek yanlış olmayacaktır. Değişen dünyada, 1990 larda hayatımıza girmeye başlayan, içerisindeki yiyecek, eğlence ve alışveriş  alanları ile AVM ler, bundan böyle de hayatımızda aktif yer tutmaya devam edecektir. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder