20 Ocak 2012 Cuma

İzmir Ritüeli Reyhan Pastanesi

İzmir'in Alsancak semtinde, Cumhuriyetin mimarisiyle de temsilcisi Gazi İlkokulunun arkasında Mustafa Bey caddesi ile Plevne caddesinin kesiştiği köşede Reyhan Pastanesi yer almaktadır.


 iç görünüm
Çarlık Rusya'sından kaçıp Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine yerleşen ailelerden Reyhan ve Albay aileleri 1900 yıllarında İzmir'de açtıkları pastane 1965 tarihinde eski bir Rum evinin bulunduğu Mustafa Bey caddesi No:24 e taşınıp faaliyetlerini 1970 yıllara kadar burada sürdürmüşlerdir. Bu tarihte apartman yapılmak üzere yıkılan binadan çıkan pastane faaliyetlerine 1991 yılına kadar ara vermiştir. Çocukluğumda ve gençliğimde bugünde var olan ünlü Lozan ve Sevinç pastaneleri bugünlerde de varlıklarını başarıyla sürdürmektedirler.

Üçüncü kuşak temsilcilerden Tuncay Reyhan ile Hüseyin ve Ali Albay'ın aynı yerde faaliyetlerine başlamalarıyla beraber Reyhan pastane tüm uluslararası kahve dükkanlarının rekabetine rağmen bilinirliğini arttırarak İzmir'in markalarından birisi haline gelmiştir. 


 Pastalar
Geleneksel pastane formunda tatlı ve tuzlu kuru veya yaş ürünleri bulabileceğiniz Reyhan'ın en önemli özelliği kendine has bardakta ikram edilen daldırma çayıdır. Çayın hiç kimseye söylenmeyen özel bir harmanı ve çok hoş bir aroması vardır. 


 Meşhur çayı
Tatlılardan en çok tüketileni çikolatalı pastalardır. Bu günlerde ananas ve bademli pasta en çok rağbet edilendir. Alsancak'ın sokak alışverişinin yapıldığı Gül sokak ve çevresine yakın olan Reyhan'ı en çok hanımlar tercih etmektedir. Burada kahve dükkanlarındaki gibi insanlar gelip saatlerce oturmak yerine yiyip kalkma eğilimindedirler. Zaten her an üç dört masa için sıra bekleyen insanları görebilirsiniz. Tamamen İzmir'lileşmiş olan Reyhan, piyasa yapılan ve lezzetli tatlı kurabiye ve pastaların yendiği bir pastane haline gelmiştir. Devamlı gidenlerin baskıları sonucu, Çeşme de Ilıca otelin hemen yanında bir şubesi açılmıştır. Yaz aylarında burada rokoko, çeşitli dondurmalar yenebildiği gibi akşamları geç saatlere kadar çay keyfide yapılabilmektedir. 

Çarlık Rusya'sından Çamlıhemşin'e, oradan İzmir'e uzanan köklerin yarattığı ve   İzmir'in sentezi ve sembol markalarından birisine  dönüşen Reyhan Pastanesinin İzmir'e gidildiğinde mutlaka tadına bakılmalıdır. 

Pişmanlık değil, alışkanlık yaratacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder