24 Ocak 2012 Salı

Oto Sansür

Sansür, belirli fikir veya davranışın nasıl olması gerektiğinin, birilerine baştan empoze edilmesidir. Bu daha çok basın ve yayın alanında gündeme gelmektedir. Nelerin yazılıp nelerin yazamayacağı başkaları tarafından söylenmektedir. Sansürün demokrasilerde olmadığı, özgürce arzu edilenin yazılabildiği bilinir. Bunun temeli de demokrasilerde  muhalefetin olmasıdır.


Durum böyle olmakla beraber, toplumsal yaşamda çeşitli nedenlerden dolayı  "oto sansür" uygulaması yaygındır. Aile içinde çocukluğumuzdan itibaren toplum içinde nasıl davranmamız gerektiği bizlere telkin edilmesi nedeniyle, kendimize oto sansür uygulamasına fark etmeden alışırız.  Zaten bu kuralların dışında bir davranış göstermemiz halinde toplum tarafından kınanabiliriz. Bu kurallar merkezi otoritenin hoşgörüsüne göre bazen daha sıkı olabilmektedir. Biz buna mahalle baskısı deriz. Bu baskıya uğramamak için oto kontrolümüzü kullanırız.

Oto kontrol sadece, ailede ve toplumsal ilişkilerimiz de değil çalıştığımız kurumlarda da geçerlidir. Genç, hevesli ve idealleri olan kişi olarak başladığımız iş hayatında bir müddet sonra doğrudan veya dolaylı olarak ikazlarla karşılaşırız. Bu ikazlar kişisel olarak iç huzurunuzu bozmaya ve kendinizi daha çok sorgulamamıza neden olur. Yaratıcı ve yenilikçi fikirlere açık olduklarını ifade eden yönetimlere rağmen, var olan düzeni, değiştirebilecek kişilerden hoşlanılmaz. Sistemin değişmesi halinde rahatları veya güçleri azalacak olan kesimlerle, kısa dönemli bakanlar buna karşı çıkarlar, Sizi sürekli bu kadar ileri çıkmamanız konusunda uyarırlar. Özellikle kendine güveni az ve statükocu olan yöneticiler, kariyer planlamasında  fikirler kadar uyumlu olmanın da önemli olduğunu hatırlatırlar. Siz de etrafınızdaki yöneticilerinize baktığınızda, az konuşan çok az itiraz eden, yöneticilerinin dediklerini kabul eden insanlar olduklarını görebilirsiniz.

Bu, gerek toplumsal gerekse de çalışma hayatında, istenenden fazla oto kontrole neden olur. Otorite veya yönetimler,  gereğinden fazla oto kontrolden, gizliden haz duyarlar. Bunun devamını adeta zımnen teşvik ederler.

Kişisel veya mesleki geleceğiniz açısından geri çekilerek daha huzurlu olmanız gereği kaçınılmazdır. Kariyer yolunuzun açık olması ve geleceğiniz için farkında olarak veya olmadan, oto sansür uygulamaya başlarsınız.  Artık yaratıcılığınız ve  yenilikçiliğiniz törpülenmiştir. Sonuçta  siz sistemin içinde, onun belirlediği kurallara göre hareket eden birisi olmuşsunuzdur.


Bütün bunlara karşın, değiştirebileceğinize inandığınız durum ve konumlarda yapacağınız değişimler, sizi farklılaştıracaktır. Doğru zamanda bunu yapabilenlere Lider diyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder