11 Ocak 2012 Çarşamba

Şehrinize borcunuzu nasıl ödeyebilirsiniz?

Kişiler yaşadıkları veya doğup ait olduklarını hissettikleri şehirlerini sürekli olarak övmeye çalışırlar. İnsanlar, kendi şehirlerinin diğer şehirlere göre farklı ve üstün olduğunu anlatmak hevesindedirler. Şehrin geçmişinden ve şimdiki durumundan örnekler vererek,  memleketlerinin farklı bir şehir olduğunu kanıtlamaya çalışırlar. 


Şehirlere(memleket) borcumuzun ödenebilmesi için, başkalarının geçmişte veya halen yapmakta olduğu katkıdan daha çok, sizin  şehriniz için ne yaptığınızın önemi büyüktür. Tarihi geçmişi zengin, kültürel birikimi olan ekonomik olarak kalkınmış ve daha önce yaşayanların mutlu ve huzurlu zaman geçirdiklerine dair eserler bıraktığı şehirler hep  yaşanmak istenen şehirler olmuştur. Şehirleri yücelten, toplumda saygın bir yere konmasını sağlayanlar da esasen yaşayanlardır. Şehriniz için yazacağınız kitap, besteleyeceğiniz müzik veya yapacağınız resim veya heykel gibi sanat eserleri, şehrinize değer katacaktır. Şehrin yeme içme ve eğlence sektörlerinde ve eğitim de fark yaratması için gösterilecek çabalar da önemlidir. Başka şehirlerde kolaylıkla yapılmayacak spor dallarının (kayak,yelken,bisiklet) şehrimizde yapılarak ulusal ve uluslararası arenada başarılar elde edilmesi halinde, şehrin ayrışması çok kolay olacaktır. 

Şehrinize borcunuzu ödemek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey; şehrinizde yaşamayanların  şehrinizdeki yaşama özenmesini ve imrenmesini sağlayacak çabalarda bulunmak olmalıdır. Borcunuz, ancak aldıklarınızın karşılığını verdiğinizde, ödenir.


Ulusal veya uluslararası platformda marka şehir olabilmek  ancak bu alanlarda hemen akla gelebilecek ekonomik veya sanatsal bir geçmişle sağlanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder