1 Ocak 2012 Pazar

Yeni İşler

Sony'nin 2010 yılı genel kurulunda yapılan sunumda çarpıcı açıklamalar ve araştırma sonuçları açıklandı. Buna göre başlıca
  • 2010 da en fazla rağbet edilen 10 iş 2004 yılında yoktu,
  • Şu anki öğrenciler var olmayan mesleklere hazırlanıyorlar,
  • İcat edilmemiş teknolojileri kullanarak bilinmeyen problemleri çözmeye çalışacaklar,
Bu iddiaların Türkiye için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki;


Bugün Türkiye de 4 ayrı grup havalimanı işletmeciliği yapmıştır. Bunlar sırasıyla, 
  • TAV(Tepe,Akfen), 
  •  ICF(İbrahim Cecen,İçtaş Holding) , 
  • Limak (Nihat Özdemir grubu) ve 
  • Çelebi Grubudur.

Çelebi Grubu bir müddet Antalya Havalimanını çalıştırdıktan sonra devir  etmiş halen havalimanı işletmeciliği yapmamaktadır.

TAV, Tepe Akfen Wien ortak girişimi olarak İstanbul Atatürk Havalimanı  yeni dış hatlar terminalini işletim ve devir anlaşması imtiyaz sözleşmesini 21.5.1997 de imzalayarak bu alanda öncülük eden grubumuzdur. Daha önce 1993 de başlayan ihaleler 4 kez çeşitli nedenlerle iptal edildikten sonra beşinci ihalede sonuçlandırılabilmiştir. O tarihe kadar Türkiye de özel sektörün faaliyet alanında bulunmayan havalimanı işletmeciliği inşaatların bittiği 10.1.2000 tarihinde faaliyetine başladı. Bu yapının ve doğal olarak iş kolunun ülkeye kazandırılması konusunda gereken finansal destek sadece  yerli bankalarımızdan İş Bankasının açtığı 100 milyon USD nakdi ve 100 milyon USD gayri nakdi kredi ile gerçekleştirilebilmiştir. Burada milli bankacılığın önemi ve vizyonuna dikkatinizi çekmek isterim.

TAV ihale şartlarına uymak amacıyla ortaklığa aldığı Viyana havalimanı işletmecisi ile daha sonra yollarını ayırıp gelişmesini sürdürmüştür. İstanbul iç hatlarla başlayan macera, iç hatlar, Esenboğa, Adnan Menderes ve Gazipaşa Antalya havalimanlarının işletmeciliği ile yurt içinde sürerken, yurt dışında Gürcistan Batum ve Tiflis havalimanları,Makedonya Üsküp Alexander the great ile Ohri havalimanları işletmeciliği ile devam etmiştir. 2012 yılının ikinci yarısından itibaren de Suudi Arabistan Medine ve Riga havalimanları işletmeciliğinin başlamasıyla 10 yılda 10 havalimanı işletmeciliğine başarıyla  ulaşılmış olacaktır.

TAV'ın geliştirdiği ve Türkiye piyasasına gösterdiği havalimanı işletmeciliğine, 2007 yılında İçtaş Holding, Fraport(Frankfurt havalimanı işletmecisi)ile ortak olarak devir aldıkları Antalya havalimanı ile girmişlerdir. Yeni terminal binası ile başlayan serüven, eski terminalinde Çelebi Grubundan devir alınmasından sonra  Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı haline gelmiştir. 

Yine 2007 yılında İstanbul'daki ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen'in Limak Holding,Malezya Airports ve Hintli GMR konsorsyumu tarafından devir alınmasından sonra yapılan yatırımlarla 2009 dan itibaren uluslararası bir havalimanı olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Yukarıdaki üç örnekte de görülebileceği üzere, 2000 li yılların başında var olmayan iş kolu ve işler bugün duty free, otopark,yiyecek içecek, güvenlik,taşıma gibi yan işleriyle beraber kazanılmış meslekler olmuştur. 

Önümüzdeki yıllarda bugünün gençlerini, Sony'nin "did you know" atlı sunumunda da belirtildiği  gibi çok farklı işler beklemektedir. Bu nedenle eğitimde teknik bilgiden çok öğrenim ve vizyonun öne çıkacağını tahmin etmek çok zor olmadığını düşünüyorum. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder