30 Ocak 2012 Pazartesi

Yenicami ve Hamdi

Uzun bir aradan sonra sadece gezmek amacıyla Yenicami, Büyük Postane ve Tahtakale civarına gittim. Gözlemlerimi paylaşacağım sizlerle.

Yenicami içi


 Yenicami içi
23 yıldır İstanbul'da yaşıyorum(halen Karşıyakalıyım) ama Yenicami'nin içine hiç girmemiştim. Camiye girince, heybetinden güzelliğinden ve inananların bizde de batıda görmeye alışık olduğumuz kutsal mekanları yapıp koruyabildiğinden emin oldum. Kubbesi çok yüksek akustiği muhteşem camide namaz kılan ve vaaz dinleyen kadar turist olduğunu da gördüm. İçeri girerken çıkardığınız ayakkabılar, kapıdaki  naylon torbalara koyarak yanınıza almanız sağlanıyor. 
 Büyük Postane
Yenicami'nin batıdan görünüşü

Caminin hemen yanında Mısır Çarşısının girişinin solunda, üst kattaki Pandelli Lokantasına çıkabilirsiniz.Nefis yemekler ve etler yiyebileceğiniz eski bir yerdir. Mısır Çarşısının arka kapısından çıktıktan sonra özellikle sağ tarafa Tahtakale civarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. İzbe ve döküntü bazı Hanların içinde çok ucuz ve başka yerlerde bulamadığınız her şeyi alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken pazarlık etmektir
 Yenicami,Mısır Çarşısı ve boğaz

Yenicami'nin ana girişinin önünde büyük bir boşluk ve arkasında meşhur Hamdi Et Lokantası bulunur. Yeni tadilattan çıkmış olan Hamdi, yanına ayrıca köfte lokantası da açmıştır. Turistler tarafından da bilinen,Hamdi Et Lokantasının kebapları tatlıları harikuladedir. Yiyeceğiniz kebapları uzun süre unutamayacaksınız. 

 Galata Kulesi
Üçüncü katından boydan boya Haliç ve Galata Kulesiyle birlikte Galata görünmektedir. Galata Köprüsünün içinde Haliç tarafındaki motorların yoğunluğuyla, tarihi yarımadanın Haliç kıyısındaki iskeleler ile Otobüs durakları ve yoldaki trafik tam bir cümbüşü andırmaktadır. Manzara ancak kalabalık şehirlerde görülebilecek karmaşa ve renkliliğe sahiptir.

 Haliç ve Galata İstanbul da iseniz ve dışarıdan geliyorsanız zaman ayırıp buralara gitmenizi ve gezmenizi öneriyorum.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder