26 Nisan 2012 Perşembe

Başkent Doğalgaz Dağıtım İhalesi


Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın %80 hissesinin özelleştirme ihalesi uygun artırım yapılmadığı için iptal edildi.(26.4.2012)

·           İhaleye Aygaz AŞ-Fernas AŞ Ortak Girişim Grubu, Akfen Holding AŞ, STFA Yatırım Holding AŞ ve Kolin-Cengiz-Limak Yatırım Ortak Girişim Grubu katıldı.
·           Yazılı turda en yüksek teklif 480mn dolar olurken, teklif 585mn dolara yükseldi. İhaleye başlangıç tutarı 626mn dolar olduğu için ihale yapılmadı.


Olayın geçmişi

Başkent Doğalgaz için iki ihale yapılmıştı.

Tarih
Tutar
Kazanan
Mart 2008
1,6 milyar dolar
Global Yatırım Holding
Ağustos 2010
1,2 milyar dolar
MMEKA
                                                                                                                                                                                                 
Neden ilgi olmuyor?

1-      2017’den sonra doğalgaz tarife belirlenmesi yönteminin belirsiz olması ilgiyi azaltıyor. Başkent Doğalgaz’ın dağıtım tarifesi 2017 yılına kadar dolar bazında sabitlenmiş durumda. EPDK yıl sonuna kadar tarifeleri açıklamayı planlıyor. 

2-      Başkent Doğalgaz’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 470mn TL’lik alacağı bulunuyor. Şirketi alacak olan yatırımcının bu alacağı tahsil etmesi gerekiyor. Ancak ödeme konusunda anlaşılmış bir plan bulunmuyor.

Değerlendirme
İhalede verilen teklifin önceki ihalenin yarısından bile az olması, geçen 2 yılda değerlemelerin gerilediği seviye anlamında olumsuz bir gösterge.

Programda bulunan köprü ve otoyollar ve elektrik üretim özelleştirmeleri konusunda olumsuz bir sinyal olarak değerlendiriyoruz. Girişimci grupların teklif vermemesi hem fiyat seviyelerinin yüksek olduğuna hem de finansman imkanlarının kısıtlı olduğuna işaret ediyor.

Kısacası özelleştirmeler konusunda olumsuz bir dönem geçiriyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder