3 Nisan 2012 Salı

Güney İzmir Beş Antik Şehriİzmir'in güneyindeki küçük ve büyük Menderes nehirlerinin içinde yer aldığı ovalar ve bu ovaların kenarlarındaki dağ eteklerinde sayısız antik yerleşim yeri bulunmaktadır. Ben geçen hafta altı arkadaşla bu şehirlerden beşini gezdim.


 Tralleis tuvaletler
 Tralleis kapı


İlk durağımız, Aydın'ın 3km. arkasındaki yamaçta kurulu bulunan "Tralleis". MÖ yıllarda kurulmuş olan şehirden günümüze sadece 2 katlı giriş kapısı görkemiyle kalabilmiştir. Hemen yanındaki askeri birliğin kullandığı bina 1923 lü yılların Aydın Sanat mektebidir.
 Nysa Tünel ve köprü

Aydın'ın yakın ilçelerinden Sultanhisar'ın arkasındaki yamaçlarda ismini Bergama Kralının eşinden alan "Nysa" bulunmaktadır. Küçük derin bir derenin iki yamacına kurulmuş şehirde suyun akması için bent şeklinde tünel ve köprü yapılmıştır. Tiyatro bir tarafta tapınak ve diğer yerleşimler karşıda yer almıştır.

 Afrodisiyas
Stadyum


 Afrodisias Tören kapısı


 Afrodisias havuz
 Afrodisias
Mermer işlemeleri
Büyük Menderes ovasının güneyinde Geyve ye yakın son senelerde bulunmuş en önemli antik mermer kent "Afrodisiyas" bulunmaktadır. Dağlardan gelen yer altı sularının yer yer toprak üstüne çıktığı yerde kurulmuş şehirde günümüze kadar mükemmel bir halde gelen "stadyum" bulunmaktadır. Elips şeklinde 30000 kişi kapasiteli atletizm ve Roma döneminde gladyatör gösterilerine sahne olmuş stadyum ile mermer heykel ve rölyefler görülmeye değer. Tören kapısı, tapınak, ve piskoposluk sarayı ilgiyle gezilebilir.Geyve vakfının ve arkeoloji sevenlerin bağışlarıyla oluşturulmuş büyük ve doyurucu müzesi de  mutlaka görülmeli. Bu bölgenin Efes ten sonraki en iyi korunmuş ve ilginç yeri olduğunu söyleyebilirim. 
 Afrodisias Tapınak
 Hierapolis Mezar
 Hierapolis Hamam


Pamukkale'deki "Hierapolis" çocukluğuma göre daha iyi korunan ve gezilebilen bir ören yeri haline gelmiş. Sıcak kaplıca sularının şifalı olduğuna dair inanç nedeniyle antik çağda tedaviye gelen hastaların vefatıyla çok sayıda lahitin bulunduğu geniş bir alana yayılmış durumdadır. Tapınak, tiyatro, müze(eski hamam)  gezilmeli. Özel idarenin antik kalıntılı havuzunda da yüzülmesini tavsiye ediyorum. Pamukkale'nin bembeyaz görünümü ovanın her yerinden görünür hale gelmiş.
 Pamukkale özel idare havuzu


 Hierapolis mermer yol
 Pamukkale

 Hierapolis mezarlar ve pamukkale
Son zamanlarda ortaya çıkarılan "Laodikya" Pamukkale yolunun başlangıcına yakın bir tepede yer almaktadır. Kuzeyde Pamukkale, güneyde Denizli manzaralı antik kentte birisi batı birisi kuzey de olmak üzere iki tiyatro bulunması ilginçtir. Bir km yakın mermer yol ve tapınak ile kilisenin restorasyonu devam etmektedir. Pamukkale Üniversitesinin, Denizli Belediyesinin sponsorluğunda yapmakta olduğu  kilise kazılarında mozaikler dikkati çekmektedir.
 Laodikya sütunlu mermer yol girişi

                                                 
 Laodikya mermer yol sonu

 Laodikya  Tapınak
Gezdiğim antik kentlerden hatırladığım satır başlarını şöyle sıralayabilirim.

 1. Tralleis, muhteşem iki katlı kapısıyla,
 2. Nysa, tünel ve köprüsüyle,
 3. Afrodisiyas, mermer heykel ve stadyumuyla,
 4. Hierapolis, lahit ve mezarlarıyla,
 5. Laodikya, 2 tiyatrosuyla

Daha gezecek çok yer olduğu düşüncesiyle ilgililerine öneririm.

2 yorum:

 1. Gidip görme isteği uyandıran keyifli bir yazı. Teşekkürler. Güney İzmir ifadesi Ege'deki İzmir egemenliğine vurgu gibi olmuş. Bu kentler aslında antik Karya bölgesi kapsamında ele alınıyor.

  YanıtlaSil
 2. Tayfun Bey, amacım İzmir'e vurgu yapmak değil tarihle ilgili olmayanların kolay anlaması idi. Gittiğim 5 yerin 3 üne daha önce gitmemiş olmam ise bir Egeli olarak da ilginç.

  YanıtlaSil