8 Nisan 2012 Pazar

Özsüt (Sefer Usta)

Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılında doğan Sefer usta amcasının yanında yoğurt ve tatlıcılığı öğrenmiştir. 40 yıllarda yoğurt bal ve kaymakla satış ve sabah kahvaltısı vererek işe başlayan Sefer Urlulu , daha sonra işi tatlıcılığa dönüştürmüştür.

 Kemeraltı'ndaki yenilenmiş Sefer Usta dükkanı
Kısa sürede Kemeraltı'nda yaptığı kazan dibi ve tavuk göğsü ile herkesin dikkatini çekmiştir. 1950 lerden itibaren küçücük dükkanında yaptığı günlük tatlılar tüm çarşıda aranır hale gelmiştir. Satışların artması üzerine, yanına Toprak ailesinden kişileri alarak işini büyüterek devam ettirmiştir.

1980 yılında vefatı üzerine kızlarının işi devam ettiremeyecek olmaları ve oğlunun da lisede öğrenci olması nedeniyle işi 10 sene kadar Toprak ailesi yürütmüştür.  Üniversiteyi yurt dışında bitirip Türkiye ye dönen oğlu İbrahim Urlulu birkaç yıl dışarıda çalıştıktan sonra baba işini yapmaya karar vererek işin başına geçmiştir.

 Kemalpaşa'daki fabrika
 Üretilen pastalar

İbrahim Urlulu, bayi sistemi ile büyünebileceğini düşünerek "Özsüt" ticari ismiyle İzmir Alsancak'ta başladığı işi 2000 lere kadar 6 şubeye çıkarıyor. Üretimi arttırabilmek için Kemalpaşa ya fabrika yaparak   işi Kemeraltı dışında modern ve sağlık koşullarına uygun hale getiriyor. 2001 krizinde  kiraların düşeceği düşüncesiyle İstanbul'a açılarak bayi teşkilatını hızla arttırmaya devam ediyor. Bu günlerde bayi sayısı 35 ilde 160 ın üzerine çıkmıştır. Oğul İbrahim Urlulu, şirketi Kemeraltı'ndaki "Sefer Usta"dan, Türkiye'nin bildiği Özsüt markasına yükseltmiştir. 


Özsüt bugünlerde bazı bayilerinde, "Atölye" markasıyla yemek servisi de yapmaktadır.

Bugün,  üretimde  geleneksel sütlü tatlılar ile pasta üretimi % 40 ar pay almaktadır. Unlu mamuller ile çukulata diğer %20 yi oluşturmaktadır. Yapılan üretimler günlük olup hiç bir katkı ve koruyucu madde içermemektedir. Günlük üretilen mallar ertesi sabah bayilere ulaştırılmaktadır. Güçlü bir dağıtım ağı  sayesinde gene Kemeraltı Şerbetçisi(Yudumla Şerbetçisi,Mustafa Türkmen) ürettiği karadut ve limonatalar bayiler kanalıyla tüketicinin beğenisine sunulmaktadır.
 Kemeraltı Şerbetçisi

Sefer Usta ile birlikte çalışan ve ondan işin sırlarını öğrenmiş Kazım Toprak hala üretimin başındadır. Bu nedenle geleneksel lezzet değişmeden günümüze kadar gelebilmiştir. Kazan dibinin yanık hali hala eski günlerdeki gibi devam etmektedir.

Hızla büyümeye devam eden Özsüt, kalite ve geleneksel tatlarımızı bozmadan üretime devam etmektedir. Ticaret şehri İzmir, Türkiye'ye bir marka daha armağan etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder