4 Haziran 2012 Pazartesi

Şarkıcı


Annesi üniversite öğrencisi iken, gençlik hülyaları içinde bir konserde tanıştığı gitariste aşık olmuştu. İki genç tutkulu bir aşk yaşamaya başlamış ve hiç arzu etmemelerine karşın kızın hamile kalması üzerine evlenmek zorunda kalmışlardı. Kız hem üniversiteyi okuyup hende kızını büyütmeye çalışırken baba arada bulduğu işlerden elde ettiği gelirle aile geçinmeye çalışıyordu. 


Oğlan hiç düşünmezken  zorunlu olarak evlenmişti.  Özgür ve sorumluluk üslenmeyen yapısıyla evlilik ona uymuyordu. İşi de bohem ve birisine bağlanmaya uygun olmayan zamanla sınırlanamayacak bir konumdaydı. Doğal olarak evlilik, kız üniversiteyi bitirince bitti.

Öğretmen maaşı ile yaşamını sürdürüyordu. Genç yaşta dul kalan kadın hayatında büyük bir hata yaptığı kanaatiyle kendisini suçluyordu.   Hayatına erkek sokmayıp kendini cezalandırıyordu. Kendini kızına adamıştı. Kızı tutkusu halindeydi. Maddi sıkıntılara karşın kızını en iyi şekilde yetiştirmek istiyordu. Onu koruyup kendisi gibi hata yapmasına engel olması gerektiğini düşünüyordu.  

Kız güzel okuyordu. Lisede okul orkestrası ile şarkı söyleyince sesinin güzelliği fark edildi. Babasının da yardımı ile vokalistlik yapmaya başladı. Gitarist babasından, kulağı müzikle doluydu. Hep müzikle uğraşmak ve şarkı söylemek istiyordu. Ama öğretmen annesini ikna edemiyor kendi mutsuzluğunu örnek gösteriyordu. Annesi müziği bırakmasını, ara verdiği üniversiteyi bitirmesini arzu ediyordu.

Nitekim öyle oldu. Müziği bırakıp üniversiteye girdi. Bitirdikten sonra bir şirketin muhasebe bölümünde işe başladı. Yeknesak bir hayat sürerken iş yerinden bir arkadaşı ile evlendi. Eşini seviyordu. Güzel bir kızları oldu. Anneanne kızının hayatından mutlu oluyordu. İstediği olmuş kız düzenli bir hayatı seçmişti.

Kızı 12 yaşına gelmiş genç kızlığa aday olmuşken annesi aniden vefat etti. Annesinin vefatı onu çok sarsmıştı. Babası sağ idi ama az görüşüyorlardı. İş yerinde yükselmiş ve daha tatminkar bir konumdaydı.

Bir sabah kızı okula gittikten sonra eşine ayrılmak istediğini söyledi. Ortada hiç bir problem yokken bu istek adamı şoka sokmuştu. Donup kaldı. Kadın, evi terk ederek  kendine, şarkıcılığa gitti. 

Belki hala bir yerlerde onu dinliyorsunuzdur.

2 yorum:

 1. SEVGİLİ HALİL,

  BU HİKAYEYİ DE ÇOK BEĞENDİM.
  YENİLERİNİ BEKLİYORUM, TAKİPTEYİM.
  SELAMLAR
  CİHANGİR

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Cihangir,
  Teşekkür ederim. Cesaretlendiriyorsun. Beğendiğine sevindim. Selamlar.

  YanıtlaSil