2 Temmuz 2012 Pazartesi

Deniz kıyısı hazineleri

Çakıl ve samandan oluşan deniz kenarlarındaki kıyılarda, dikkatli bakıp eşeleyince herkesin faydalanacağı çeşitli eşyalar bulabilirsiniz. Benim gözlem ve yaşanmışlıklarımdan aklımda kalanları sizlerle paylaşmak istiyorum.


  1. Ponza taşı :Volkanik bir taş olan ponza taşı hafif, üzerinde delikler bulunur ve denizde yüzer. Genellikle topuk taşı olarak da bilinir. Vücuttaki sert yerler ıslatıldıktan sonra ponza taşı sürtülerek giderilir.
  2. Dere taşı: derelerin getirip denizde dalgalarla yassılmış bu taş suda kaydırmaya ve toprak üstüne konur.
  3. Çakıl taşı: Küçük küçük, sivrilikleri törpülenmiş bu taş, eskiden evlerin bahçelerinde toprak üstüne serilerek,  yüzey malzemesi olarak kullanılır. Toprakla direkt temas kesilir.
  4. Deniz kabukları: Kıyıdaki çakıl ve saman eşelenirse aralarında denizin karaya çıkardığı kabuklu hayvanların kabukları bulunur. Deniz tarağı ve pina gibi olanlar içlerinin renkliliği nedeniyle süs malzemesi olarak kullanılır. 
  5. Küçük deniz canlıları kabuğu: Deniz salyangoz denilen (bizim deniz minaresi dediğimiz,ayakları olan erkek, düz satıh olan dişi) balık yemi olarak kullanılan küçük kabuklular, eşelenerek bulunur. Çeşitli renktekiler toplanarak ipe dizilir ve kolye olarak takılır.
  6. Deniz boncuğu: Kıyılarda saman ve kumun derinlerinde, içinden rengarenk küçücük boncuklar toplanarak, herkesin renk ve dizim ahengi ile farklı farklı kolyeler ve bilezikler yapılır.
  7. Yumuşakçaların kireç omurgası: Kalamar,sübye ve mürekkep balığı gibi yumuşakçaların sırtında olan kireçli düz omurga hayvanlarca değiştirilip dışarı atılır. Bu kireçli düz parça sandal şekli verilip, üzerine dikilen direğe Bafra sigarası kağıdından yelken yapılarak denizde yüzdürülürdü. 
  8. Çam kabuğu:  Ağların ipten(naylonun bulunmadığı) yapıldığı dönemde, kıyılara vuran çam kabuklarının dövülmesinden elde edilen tozla ağlar boyanırdı.  
  9. Zift ; Kıyılara vuran ziftler eritilerek, gaz tenekelerinden yaptığımız kayıklara safra olarak konulurdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder