3 Temmuz 2012 Salı

Hamburg

Avrupanın önemli nehirlerinden birisi olan Elbe'nin deltasında kurulmuş   Hamburg, büyük bir liman kentidir. Danimarka yarımadasının dibinde Kuzey denizine bakan kısımda kurulmuştur.Bu nedenle şehrin ticareti Baltık'la değil Amerika ve uzak doğu iledir.


 Gemi tamir havuzu
 Konteyner gemileri
Şehirde deltanın ana kolunun bir tarafı tamamen mal taşımacılığı ve gemiciliğe ayrılmıştır. Sayısız gemi yapım ve tamir havuzlarıyla geniş konteyner depolama ve boşaltma alanlarına bulunmaktadır. Gel gite karşın,derin deltada, devasa konteyner gemileri rahatça yanaşabilmektedir.


Yükler, 25 günde Uzak doğuya   taşınmaktadır.  Dünyanın 14. limanıdır. Nehirde ve Kanallarda tekne turu yapmak  mümkün olmakla birlikte  İngilizce anlatım sadece saat 12.00 deki turda vardı. 

 Rathaus
Diğer taraftan, nehrin kuzey tarafında yolcu gemilerinin eski yanaşma limanları ve bunların hemen arkasında merkez tren istasyonu bulunmaktadır. İstasyonun arkasında bugün alışveriş yapılan trafiğe kapalı birkaç kilometrelik cadde, kalabalık ve eğlencelidir. Çarşı Belediye Meydanı olan Rathaus'a çıkmaktadır.  Meydanın kenarındaki göl ve buna açılan kanalların etrafındaki mağaza ve kafe ve lokantalar çok keyiflidir. Arzu edenler gölde tur atabilirler.  St Pauli
Yolcu gemilerinin iskelesinin arkasında St.Pauli diye eğlence semti bulunmaktadır. Lokanta ve kafelerin yanında erotik dükkan ve gece kulüplerinin bulunduğu cadde yürümek ve gezinmek için çok güzeldir. Bizim orada olduğumuz Haziran sonlarında Avrupanın Harley Davidson motosiklet sahiplerinin festivali vardı. Tam bir karnaval halinde, uzun aydınlık gecelerde güzel bir gösteri sundular. Hamburga gidenlerin gece mutlaka St Pauli ye gitmelerini tavsiye ederim.

 Kanal boyu
Hamburg beklendiği gibi orta Avrupa şehirlerinden birisinden daha çok, hareketli canlı ve sevimli Akdeniz şehirlerine benziyor.İnsanlar ve yaşam, soğuk ve yağışlı(yılın 10 ayı yağışlı) iklime karşın canlı ve sıcak. Hayatı ev dışında yaşıyorlar.

Hamburg bulunduğu konum itibariyle diğer ülkelere ve şehirlere ulaşımı kolay  bir şehir. Almanya'da görülecek şehirlerden birisidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder