22 Temmuz 2012 Pazar

Türkiye'deki İnternet piyasası

Sanal alemdeki gelişmeler son senelerde hızla artmaktadır. Bu ilerlemeler Türkiye'de de devam etmektedir. 

Dünyada 2 milyarın üzerindeki internet kullanıcısının 35 milyonu Türkiye'dedir. Yine dünyada 1 milyar facebook kullanıcısı bulunurken bunun 32 milyonu Türkiye'dedir. 225 milyon Twitter kullanıcısının 5 milyonu da Türkiye'dedir.


Yukarıdaki rakamlar, Türkiye'nin sanal alemde, iyi kullanıcı olduğunu göstermektedir. 75 milyonluk ülkemizde nüfusumuzun yaklaşık % 70, 34 yaşın altındadır. Buda internet başta olmak üzere sanal alemdeki büyüme potansiyelinin yüksek bir ülke olduğumuzu göstermektedir. 

Diğer taraftan internetin, elektronik satış(e marketing), açık artırma(marketplace) ve perakende mal satış(retail marketing) alanı olarak kullanılan bölümlerinin büyüyebilmesi için hayati önemde olan, bankacılık ödeme sistemleri ve kredi kartı kullanımını, Türkiye'de gelişmiştir. Kredi kartı kullanımı % 60 gibi bir seviye ile AB ortalamasından yüksektir.

Bu da Türkiye'de kurulmuş olan bu tip portalların önemini artırmaktadır. Bugün kurulmuş ve emekleme safhasındaki e ticaret siteleri, Türkiye'nin hızla artan internet kullanımı karşısında, gelecekte yüksek karlara ulaşacaklarını söylemek mümkündür. Nitekim, bunu gören yabancılar Türkiye'deki bu tip şirketleri satın almaya başlamışlardır.
  • Güney Afrikalı"Naspers" şirketi yeni kurulmuş e-ticaret sitesi "Markofoni"yi satın almıştır. 
  • ABD nin meşhur "ebay" şirketi(marketplace) Türkiye'de "Gitti Gidiyor" sitesini satın almıştır.
  • Yine herkes tarafından bilinen ABD nin "Amazon" şirketi "Çiçek sepeti" ismindeki çiçek perakende sitesini almıştır.
  • Yemeksepeti.com şirketinin azınlık hissesi 44 milyon.$, dünyanın en büyük 10 yatırım fonundan birisi olan ABD  li General Atlantic tarafından satın alındı.18.9.2012 


Türkiye'nin genç nüfusunun desteğiyle, büyüyecek  internet  ve burada yapılacak harcamaları destekleyen bankacılık altyapısına sahip olunması,bu üç satın almaya neden olmuştur.  Önümüzdeki dönemde bu alanda gelecek daha fazla dış yatırıma hazır olmalıyız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder