21 Ağustos 2012 Salı

2012-13 Sezonunda Takımlarımızın Mali Durumu

Gün geçtikçe parasal boyutu büyüyen Futbol endüstrisinde bizim takımlarımızın durumlarını mercek altına almakta yarar var diye düşünüyorum.


Kulüplerimizin hepsi son yıllarda gelirlerinin çoğunluğunu yayın gelirlerinden elde etmektedir. Üç büyük takımımız da ise buna, ticari mal satışı, sponsorluk, reklam gelirleri ile kombine ve bilet satışları katkı yapmaktadır. 

Yayın gelirlerine bağlı bir Lig, doğal olarak ticarileşmekte ve sporun olmazsa olmazı olan adil yarışı(fair play) tehlikeye sokmaktadır. Nitekim, geçen yılki "şike soruşturması" adli olarak ceza ile sonuçlanırken, "disiplin soruşturması" ticari kaygılarla cezasız bitirilmiştir.(Bunun uzun dönemde Türk Futboluna olumsuz etki yapacağı açıktır.)

Diğer taraftan, UEFA nın 2014-15 sezonundan itibaren, yerel Federasyonların uygulamak zorunda oldukları, "Kulüp Lisans Kriterleri" yürürlüğe girecektir. Buna göre, sportif, altyapı, personel ilişkileri ve İdari, hukuki lisans kriterlerine uymayanlar, uyarı,para cezası ve puan silme cezaları ile karşılaşacaklardır. Mali kriterlere uymayanların(yanlış bildirimde bulunanlar,Tabloları doğru düzenlemeyenler, Borcunu kamu ve özele ödemeyenler, Gelir gider dengesini kuramayanlar) her eylemi için 3 er puanı silinecek, ağır para cezası yanında transfer yasağı da getirilebilecektir.  Avrupa'daki maçlara katılma konusunda ise UEFA yetkili olacaktır.

Bu kararları uygulayacak TFF da almış olduğu yeni bir kararla, yabancı sayısına kademeli sınır getirmiştir. 2012-13 ve 2013-14 sezonlarında 6 şar yabancı oynayabilecekken bu sayı 2014-15 de 5 e inecektir. Bu kararın alınmasına Kulüp başkanları ve antrenörleri destek vermiştir. Ancak bu kararla, iyi yerli futbolcuların fiyatları yukarı çıkacaktır. Bunu engellemek için de kulüpler altyapıya daha fazla önem verip kendi oyuncularını yetiştirmeye çabalayacakları umulmaktadır.  Esasen bu karar milli takıma daha çok eleman yetiştirmek için alındığı izlenimi vermektedir.

AB de, üye ülkelerin vatandaşları tek AB üyesi sayıldıklarından çok sayıda yabancı, yerli statüsüyle kulüplerde oynayabilmektedir. İngilterede ise yabancı oyuncu sınırlaması hiç yoktur. Bu ülkelerdeki Kulüpler dünya futbolunun önde gelen takımları olmaları nedeniyle, yabancı futbolcu sınırlamasına karşı çıkmaktadırlar. Oralarda milli takım, kulüpler arasındaki çekişme de ibre kulüplerden yanadır. 

Futbolcularda ana kazançlarını kulüp maçlarından elde etmektedirler. UEFA şampiyonlar liginde dağıtılan para çeyrek finale çıkanlar için 40-50 milyon euroya ulaşabilmektedir. Bu da futbolculara dönebilmektedir.

Şu ana kadar kamuya mal olmuş bilgilerle, Kulüplerimize baktığımızda,, karşılaşılan manzara şudur;

Gaziantepspor ve Beşiktaş: Mali kriterler nedeniyle 1 yıl Avrupa maçlarından men edildi. 
Bursaspor : Avrupa maçlarından 1 yıl yasaklandı sonra kaldırıldı
Elazığspor :Futbolculara 750 bin TL civarında borcunu ödeyemediği için 18.8.2012  tarihindeki Fenerbahçe 
                    maçına lisans alamadı. Borç ödenince maç oynandı.
Eskişehirspor : Mali zorluklar nedeniyle transfer yapamadığı için antrenör Ersun Yenal'ın hafta içi antreman             
                           yaptırmadığı ve 17.8.2012 tarihindeki Akhisar maçına çıkmayacağı duyuldu. Ancak sahaya 
                           çıkmasına karşın kendi evinde mağlup oldu.
Fenerbahçe     :Borcun yüksek olması ve adli cezanın yargıtay safhası ve UEFA nın nihai karar beklentisiyle
                          yeterince transfer yapamadı.
Galatasaray    :Yüksek borç sermaye artırımı ile bir miktar düşürülürken yeni stat ve Şampiyonlar Ligi gelir                              
                           beklentileriyle harcama yapıldı.
Trabzonspor    : Kaybettiği futbolcular yerine mali kriterler nedeniyle yeterince transfer yapamadı.


Tüm bunlar önümüzdeki yıllarda iyi yönetilmeyen kulüperin UEFA kriterlerine yakalanıp Avrupa ve kendi Liginden yasaklanma olasılığını bize göstermektedir. Ancak Türk medyası sonuçları küçülterek duyurmak dışında işin aslını tartışmamakta ve kamuoyunu yeterince bilgilendirmemektedir.
       
                

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder