6 Ağustos 2012 Pazartesi

Vikingler

Vikinglerin kim olduğu tartışılırken Danimarka,İsveç ve Norveç'in içine girdiği Kuzey Denizinden Baltık'a geçiş yollarının olduğu bölgede yaşayanlar denebilir. Buralarda yaşayan insanlar(doğanın onları mahkum etmesininde payıyla)  genel olarak denizciliğe yatkın olduklarını yaptığım seyahatlerde gördüm.


Bugünkü Danimarka yarımadası ile Baltık girişindeki adaların olduğu coğrafyada eski dönemlerde güvenli yerleşim yerleri kurulmuştur. Aynı şekilde, İskandinav yarımadasının  fiyortların içlerine saklanan şehirler de güvenliklerini sağlamıştır.

Baltık'tan deniz yoluyla kuzey denizine doğru yol almaya başladığımızdan beri, hava hep ciddi ve soğuk.  Rüzgar da buna uyum sağlıyordu. Sancak da karayı görerek yolumuza devam ettik.

Kuzey rüzgarını kesen İskandinav yarımadasından kurtulup açık denize çıkınca sert dalgalar ve rüzgarlarla karşılaştık. Deniz dalgalandı. Sert rüzgarlar ve kapalı havaya rağmen yağmur hiç yağmadı. Deniz, dalgaları kırıp köpürterek azmini ve sürekliliğini kanıtlıyordu. Hiç bir zaman durup durup esmedi. Gece ve gündüz arasında sıcaklık ve esinti farklılıkları alışık olduğumuzdan daha azdı.

Köpük köpük oldu deniz. Sanki mavi bir alanda tek tek dolaşan koyunlar tüm denize yayılmıştı. Mavi zeminde, dalgaların azizliğiyle, koyunlar bir görünüp kayboluyorlardı. Zaten kuzeyli rüzgarlar her yerde böyle esiyor. Erkekçe ve sert ama denizcileri hiç bir zaman aldatmayan o mert tarzıyla.

Bu rüzgarlar ve deniz insana mücadele ve başarı konusunda rehberlik  mi ediyor? Belki de Vikinglerin başarısı acımasız kuzey rüzgarlarına ve denize bağlı. Sert doğayla mücadele ederken, kendini sınama ve geliştirme olanağına erişiyor. Bu da başkalarıyla karşılaştırıldığında insanı başarılı yapıyor.

Bu soğuk ve derin sularda yetişen balıkların etleri sıkı ve yağlı olduğundan daha besleyici. Verdiği enerjiyle vücudu ve beyni daha iyi besliyor olabilir mi?

Sonuçta, deniz ve karadaki zor iklim şartlarıyla mücadele insanı çalışkan ve azimli yapıyor. Doğayla zor mücadele insanı evrimleştirip geliştiriyor mu? Böyle de olsa, bedenlerindeki ve ruhlarındaki gelişme onlara doğanın bir armağanı.

Rüzgarlar kuzeyden sert ve devamlı esse de deniz sürekli kudursa da yaşamak için biz insanoğlu seni yeneceğiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder