12 Ağustos 2012 Pazar

Yazı yazma çeşitleri

Başlığa bakarak, her  çeşit yazı  yazma konusunda genel bir fikir söyleyeceğim anlamı çıkarılmamalıdır. Kastım, öykü,roman, deneme gibi yazılarda  benim açımdan nelerin önemli olduğunu tartışmaktır. Edebi ağırlığı olabilecek bu tarz yazıların içerikleri, üç şekilde olabilir. 


Kurgu ağırlıklı; Bu tarzı tercih edenler, yazdıkları öykü veya romanın kurgusunu öne çıkarırlar. Sanki bir film seyrediyor muşçasına kurgulanan öykü, okuyucuda merak uyandırarak sürer ve ilginç bir sonla biter. Burada edebi tanımlamalar, kelimeleri sıralama becerisi ve felsefesi ön plana çıkmaz. İçerik üzerinde fazla düşünmeye gerek olmayabilir.Yazı, kurgusu ve basit yazımı  ile bir solukta okunup bitirilebilir.

Sanat ağırlıklı ; Bu tarz yazı yazanlar olayları kurgulamak yerine hislerini, düşüncelerini ve bu konulardaki felsefelerini ön plana çıkarırlar. Daha çok gerçek yaşamdan kaynaklanmayan, düşsel olaylar yazılır. Konu işlenirken, okuyucunun sıkılıp zorlanması düşünülmeden, yazarın felsefi inançları ve içi tartışılır. Yazının üslubu kolay olmasa da, bazı okuyucular tarafından kelimeleri ve edebi tanımlamalar ile düşünce  sistemi ve felsefesi   beğeniyle okunur. Soyut olaylar üzerinden yazılan bu tip yazıları beğenenler, konuyu derinleştirmek  amacıyla tartışmaya başlarlar. Felsefenin gelişimine katkı yapar. Dar bir kitlede de olsa fikirler iz bırakabilir.

Kurgu ve sanat ağılıklı; İçinde hem sağlam  olaylar dizisi olan hem de bunu sanatsal tanımlamalar ve düşüncelerle harmanlayarak ortaya koyan tarzdır.  Güçlü bir kurgu yapılırken gerek kişiler gerekse de olaylar felsefi olarak tartışılabilecek tarzda örülür. Kişilerin karakterleri derinlemesine irdelenirken, onun toplumsal çevresi de her açıdan tartışılır. Bir yandan sinemada filmi seyrediyor hissi taşınırken, insanlık ve yaşam gözlerinizin önünde zafiyetleri, güçleri ve umutlarıyla akıp gider. Başka bir değimle, konu sizi sürüklerken, içerik edebi olarak doyurup felsefi olarak düşüncelere gark eder. Bunu dozunda bir arada tutmak ve okuyucunun ilgisini canlı tutarken onu düşünmeye itmek ustalığı gerektirir.

Evrensel konuları, sanatsal ve felsefi olarak tartışarak güzel kurgulayan ve üslubu kolay okunan yazarlar çağlar boyu unutulmayanlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder