9 Eylül 2012 Pazar

Alacatı pazarı

Türkiye'de pazarcılık çok yaygın olmakla birlikte son zamanlarda pazarlar alışveriş yanında gezme yeri olarak da cazibesini arttırmış görünmektedirler. Bunlardan birisi de Alacatı pazarıdır.

Çeşme'nin soğuk kuzeyli rüzgarlarına kapalı tepenin arkasında kurulmuş eski bir kasaba olan Alacatı son 10-15 yılda hızla turistik bir yapıya büründü. Etraftaki ovalarda üretim yapan ve büyük çoğunluğu "suyun öte tarafından" gelen (Arnavut) kişilerin yaşadığı kasabada, önceleri yazlıkçılar taze sebze ve meyveyi caminin(eski kilise) etrafında kurulan tezgahlardan satın alırlardı. Talep artınca bu serginin haftalık pazara dönüştürülmesine karar verilip cumartesi günlerinde karar kılındı.

Yazlıkçılar, ihtiyaçları gereği haftalık olarak yaptıkları pazar alışverişini, tatil dönüşlerinde toptan alışverişe dönüştürmektedirler. Büyük şehirlerde bir iki hafta damak zevklerine uygun sebze ve meyveleri beraberinde götürmeye başladılar. 

Taze sebze ve meyveye aracısız ulaşmak için kurulan pazarlardan , gereğinden fazla alınan ürünler bayatladıktan sonra tüketilir  hale gelmeye başladı.

Çanta tezgahı
Doğal olarak pazardaki taze ve lezzetli sebze ve meyve duyuldukça, talep arttı. Urla ve Seferhisar'daki bazı üreticiler de ürünlerini satmaya Alacatı'ya gelmeye başladılar. Üreticinin yanında, o civarda üretilmeyen malları getiren aracı manavlar sebze pazarını büyüttüler. Gelenlerin sebze dışında, evlerinin diğer ihtiyaçlarını  pazardan temin etme istekleri pazarı daha da büyüttü.

Bugün, sebze ve meyve satışı dışında gömlek, teashirt,.iç çamaşırı, bijuteri, kadın çantası, eşofman,yatak takımları, havlu gibi tekstil ürünleri satılırken temizlik malzemesi küçük tamirat malzemeleri gibi ürünlerde satılmaktadır. 

En büyük talep kadın ve çocuk tekstil ürünlerine olmaktadır. Ürünlerin denenebilmesi için seyyar giyinme kabinleri kurulmaktadır. 

 Seyyar giyim odası
Pazara gelenler içinde en iyi alışverişi Almancı dediğimiz yurt dışındaki vatandaşlarımızın yaptığı söylenmektedir. Bunu yazlıkçılar ve yerli turistler takip etmektedir. Yabancılardan ise ilk sırayı Almanlar alırken, onu İngilizler ve Ruslar takip etmektedir. Sakız adasından gelen Rumlar ise sınırlıdır. Özellikle kuzey ülkelerinden gelenler sıcak yaz günlerinde Kabanlara büyük talep gösterdikleri ifade edilmektedir.

Alacatı pazarına gittiğinizde ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra, bitişikte kurulu olan çaput(tekstil) kısmına da bakmanızı öneririm. Burada hiç aklınıza gelmeyen malları uygun fiyata alabileceğiniz gibi farklı insanların nasıl alışveriş yaptığını  da gözlemleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, üreticiden aracısız taze sebze ve meyve almak için kurulan pazarlar günümüzde her türlü malın satıldığı pazarlara dönüşmüştür.

Alacatı pazarında "ev ve araba dışında " her şeyi bulmanın mümkün olduğu söylenmektedir. Unutulmuş  "macun şekeri" bile, seyyar satıcılarda bulabilirsiniz.

 Macun ve elma şekeri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder