4 Eylül 2012 Salı

Toplantıda Konuşma

Belirli konuda deneyim kazandıktan sonra bir konferansta veya panelde konuşma yapmak üzere davet edilirseniz dikkat etmeniz gereken konuları sizlerle paylaşacağım.Her ikisinde de ilk dikkat etmeniz gereken şey giyim kuşamınızdır. Şık,koyu düz renk elbisenin içine açık renk tercihen beyaz gömlek giyilmelidir. Erkeklerde takılacak kravat takım elbiseyle patlayacak renklerden seçilmelidir. Kadınlar ise düz elbise veya takım giyip içine açık şık bluzlar giyebilirler. Erkekler saç ve tıraşlarına dikkat ederken  kadınlar  saç ve makyajına özel önem vermelidir. Giyilecek ayakkabılar da özenle seçilmelidir. Sonuç olarak, giyim ve fiziğinizde çarpıcı renk ve figürlerden kaçınmak gerek.

Öncelikle bir konferansta bir konu hakkında sunum yapmanız arzu edilmişse başka, panelde katılımcı  olmanız istenmişse başka hazırlıklar yapmanız gerekir.

Konferansta   size ayrılmış süre kadar konuşma yapacağınızdan buna uygun   hazırlık yapmak gerekir. Diğer bir ifadeyle, söylemek istediğiniz şeylerin tamamını süreniz içinde söyleyebilmek hazırlayacağınız metne daha fazla zaman harcamanızı gerektirir.  

Zamanlama kadar, hangi konulara değineceğinize dair hazırlık yaparak konuşmanın bir planını çıkarmak gerekir. Bu plana uygun metin yazılarak söyleyeceklerinize bir bütünlük sağlayabilirsiniz.

Bazı konferanslarda yapacağınız konuşmanın içeriğine bağlı olarak görsel sunum yapmak da mümkün olabilir. Konuşmayı "power point" bir sunumla yapmak mümkün olursa bu hem göze hemde kulağa hitap ettiğinden daha etkili olmaktadır. Power point sunumda, ana fikirler kısa ve maddeler halinde renkli olarak gösterilmelidir. Bu maddeler konuşma esnasında genişletilerek açıklayıcı hale getirilebilir.

Panelde ise belirli bir konu hakkında 3-4 kişi bir arada fikrinizi belirtirsiniz. Burada Panel başkanı size kısa süre içinde yanıtlanmak üzere soru sorabilir yada konu hakkında görüşlerinizi belirli süre içinde anlatmanızı arzu edebilir. 

Soru cevap halindeki panellerde her konuşmacı bir kaç kez fikrini kısa kısa belirtirken tek tek konuşmada daha uzun sürede görüşlerinizi ortaya koyabilirsiniz. 

Panellerde, konu  ile ilgili yapacağınız hazırlık, söyleyeceklerinizi bir düzene koymaktan ibarettir. Bir sunum yapılması mümkün olmamaktadır.

Konuşma sırasında ilgiyi devam ettirebilmek amacıyla, ses tonunuzu inişli çıkışlı ve zaman zaman vurgu yaparak kullanmanız yerinde olacaktır.

Her ikisinde de soru cevap, genelde son bölümde olmaktadır. Sorulan sorulara net yanıtlar verirken deneyimlerden örneklerle de süslenmesi dikkati daha çok çekebilmektedir.

Son söz olarak söyleyeceğim, bu tip toplantılarda konuşmacı olarak çağrıldığınızda 
  • şık ve özenli giyinip, bakımlı olmanız
  • önceden gerekli hazırlığı yapmanız,
  • ilgiyi canlı tutabilmek için mümkünse konuşmanıza sunum eklemeniz 
  • konuşma esnasında ses tonunuzun tek düze olmasından kaçınmanız 
 yerinde olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder