17 Eylül 2012 Pazartesi

Yamanlar

Yamanlar Dağı

Karşıyaka'nın kuzey doğusunda bulunan dağa Yamanlar adı verilir. Soğukkuyu'daki Küçük Yamanlar kolay ulaşılan bir tepe iken, Büyük Yamanlar 1000m yüksekliğinde, Karşıyaka'dan yarım saat uzaklıktadır(25km).


 Yamanlar Suyu

1960 larda  benim çocukluğumda sadece Karşıyaka'da ,çeşmelerden içilebilen kireçsiz tatlı yamanlar suyu akardı. Daha sonraları, sabah  yamanlar suyu verilip 11.00 den sonra normal şehir suyuna geçilmeye başlandı.Saat 11.00 kadar testiler ve kap kaçak tatlı yamanlar suyu ile doldurulurdu. Plastik kova ve sürahiler henüz hayatımıza girmemişti. Testilerin "Menemen" testisi olmasına ve sağır olmamasına özen gösterilirdi. Sağır testiler içindeki suyu soğutmayanlardı.

Özellikle Hıdrellez de (6 Mayıs) ailecek  Küçük Yamanlara Pikniğe gidilirdi. Ailenin kadınları ve çocukları evde hazırladıkları yiyeceklerle sabahtan pikniğe gider akşama kadar eğlenilirdi. 

Evlerde; kuru köfte, patates kızartması, börek, yaprak sarma, biber dolma, haşlanmış yumurta, peynir, domates, boaca ve tatlı kurabiyeler hazırlanır ve çay ile çaydanlık alınırdı. O zamanlar ülkemizde çaydan başka içecek, gazlı meşrubat, meyve suyu yoktu. Sadece, yerel sade gazoz bulunurdu. Yoğurtlar günlük büyük tepsilerde, sokaklarda gezilerek şahıslarca isteyenlere tabak tabak satılırdı. Ayran alınan yoğurtta evlerde yapılırdı. Evlerde buzdolabı henüz  yoktu. 

Kadınlar akşam üzeri, izin verilen yerlerde yakılan odun ateşinde çaylarını demler ve içerlerdi. Taşınabilir tüp daha hayatımıza girmemişti. Hiç kimse, mangal yakıp kebap yapmayı da düşünmezdi. Çünkü, ülkemizde güney doğu mutfağı ve  kebap henüz hakimiyetini kurmamıştı.

 Sanatoryum
 Kiralanan evler
Büyük Yamanlar  ise o dönemde ulaşılması zor bir dağdı. Burada verem hastalığı başta olmak üzere çeşitli hastalıklar için kullanılan  "sanatoryum" vardı. Sanatoryum, orman içinde, deniz kenarına göre 7-8 derece daha serin rutubetsiz, kuzeyli rüzgarlara kapalı bir yamaçta kuruluydu.  Etrafında yazları kiraya verilen evler vardı. Sanatoryuma kadar çıkılsa da arkadaki küçük krater gölü "Karagöle" ulaşmak zahmetliydi.

Bugün ise, Küçük Yamanlar yolun kenarında kaldığı ve kalabalık nüfusa yetmediği için kullanılmamaktadır. Var olan ağaçlar da yaşlanmış ve kurumuştur. 

 Karagöl
Büyük Yamanlar'ın yolu düzelmiş ancak sanatoryum kapanmıştır. Yol Karagöl'e kadar orman içinden devam etmektedir. Çocukluğumuzun "Yamanlar suyunu" iki çeşmede akarken bulmak mümkündür. Yazın serinliği kışın ise İzmirlilerin hasret kaldığı karlı haliyle ilgi odağı olabilir. Pus körfeze inmeden, doyum olmayacak manzarayı seyredebilirsiniz. Çatalkaya ile Yamanlar arasındaki İzmir Körfezi ve şehir tüm ihtişamıyla ayaklarınızın altındadır.

Teleferikle ulaşım sağlanıp turistik bir cazibe merkezi haline getirilmesi halinde Yamanlar Dağı ve Karagöl  kavurucu sıcaklarda, İzmirlilere nefes aldıracaktır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder