11 Ekim 2012 Perşembe

Sonsuz Hata


Babası erken vefat edince kız ve aile sahipsiz kaldı.  Ailede varlığı  yönetecek kişi yoktu. Annesi, İzmir'in önemli ihracatçılarından olan kardeşinden yardım talep etti. Dayı  hem varlığı hem de aileyi ele aldı. 


Dayı katı ve disiplinli bir kişiydi. Hemen yeğenine kısıtlamalar koydu. Anne, abisine karşı çıkamıyordu. Kız bu durumundan nasıl kurtulabileceğini araştırmaya başladı.  Yurt dışına gitmek veya evlenmek en kolay çözümdü. Kendisi gibi sorumluluk duygusu olmayan hayda hopta gezen  adamlardan birisiyle evlenmeye karar verdi. Dayısının tüm itirazlarına karşın, evlendi.  

Dayısından uzaklaşmak istiyordu ama para oradan geliyordu.. Gerek kendisi gerekse eşi çalışmıyordu. Aile gelirleriyle yaşıyorlardı. Kısa sürede bir kız çocuk sahibi oldular.   Adam işsizlik ve aylaklıktan kumar batağına düşmüştü. Sürekli karısından para alıp kumar oynuyordu. Yanlış tercihinin sonucu olarak evlilik çatırdıyordu.

Hiç evlenmemiş başka varisi olamayan dayısı, aniden vefat edince  tüm serveti annesine kaldı. Annesi, kardeşinin işlerinin tamamını tasfiye etti.  Kendi servetlerine kardeşininkiler de eklenince, iyice büyüyen varlığın,  eşi tarafından yok edilmemesi için annesi kardeşinin vasiyetini de göz önüne alarak, yönetimini bir avukata verdi. 

Koca, ailesiyle hiç ilgilenmeyip kumarda kaybettikçe daha çok para talep eder hale gelmişti. Evde sevgi ve aile ortamı hiç bir zaman olmuyordu. Kavga ve münakaşa sürekli hal almıştı. Rahat yaşamaya alışmış olmasına karşın kocasının sorumsuzluğuna dayanamıyordu. Daha iyi yetiştirebilmek amacıyla kızını, yurt dışında yatılı okuluna verdi. Sonuçta,eşine para vermemeye karar verdi.

Adam kumar borçlarını ödeyemez duruma düştükten sonra bir sabah ormanlık alanda ölü bulundu. Kız annesini de   yanına alarak İstanbul'a taşındı.

Torun çok iyi bir öğrenci olarak başarıyla okulunu bitirdi. İçine kapanık, fazla arkadaşı olmayan ve gençliğini yaşamayan, iri yarı erkek gibi bir kızdı. Ailesinin aksine fazla para harcamıyor ve ilgilenmiyordu. Aile bağları yatılı okulda iyice zayıflamıştı. Aileden uzak yaşayabilmek amacıyla yurt dışına  gitti.

Anneannesi vefat edince, annesi tüm servetin tek sahibi oldu. Cenaze töreni için geldiğinde, annesinin artık yapayalnız kaldığını ve hayattaki sonsuz hatalarının sıkıntısını çektiğini gördü. Kendi yaşamını mutluluk ve zevk üzerine kurması gerektiğine karar verdi.

Döndüğünde okulu bıraktı. Kendisini hasretini çektiği sevginin kollarına bıraktı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder