16 Kasım 2012 Cuma

2012 Tahvil İhraçları

2012 yılında, uzun süredir yeterince başvurulmayan tahvil ihracı yeniden hareketlendi. Gerek Bankalarımız gerekse de özel sektörümüz tahvil ihracı yaparak fon sağlamışlardır. Bunu Bankalarımız ve Özel sektörümüz (ÖST) için ayrı ayrı inceleyeceğiz.Bankalarımız

Bankalarımız iki yıl önce, SPK'nın ardından BDDK dan aldıkları izin sonrasında TL tahvil ihracına başladılar. SPK dan alınan Sermaye piyasası işleyişini düzenleyen izinden sonra, BDDK Ticari Bankalara(mevduat bankaları)  bilançolarına göre TL tahvil ihraç izni verdi. BDDK nın esas amacı; Ticari Bankaların mevduat kabul etme ve  tahvil ihracı kanalıyla fon toplamalarının teknik anlamda farkı olmamasına karşın, pasifteki fonların vadelerinin uzatılabilmesi için her birine ayrı ayrı tahvil ihraç izni verilmesiydi.

Bankalarımız Kasım ayına kadar, 90 adette, 29 milyar TL lik tahvil ihraç ettiler. Tahviller genel olarak altı ay ve bir yıllık olarak yapıldı. Bununla ortalama 30-90 gün arasında olan mevduatın vadesi bir miktar uzatılabildi.Bankaların TL tahvilleri halka arz yöntemiyle yapılmış olmasına karşın alıcıların genel olarak kurumsal yatırımcılar olduğunu görmekteyiz. Diğer taraftan, bu tahvillerin faiz spread'inin(marjının) çok düşük olmuştur. Bankalarımızın TL  tahvilleri, Halkımız tarafından, mevduata alternatif olarak görülmemiş ve yeterli ilgi gösterilmemiştir.

Son zamanlarda Bankalarımız yurt dışındaki yatırımcılar için döviz cinsi uzun vadeli tahvil ihraçlarına ağılık vermişlerdir. Nitekim şu ana kadar 5.6 milyar dolarlık 5 ve 10 yıllık ihraçlar yapılmıştır.

                                          Milyon $           Yıl
Yapı Kredi bankası              500                  5
Halk Bankası                       750                  5
Garanti Bankası                   600                  5
     "            "                         750                10
Akbank                                 500                  5
     "                                        500                10
İşbank                                  1000                10
    "                                         500                  5
Vakıfbank                              500                10Bu ihraçların bir kısmı sermaye yeterlilik oranlarını desteklemek amacıyla "sermaye benzeri kredi" olarak alınmıştır. Yurt dışında ihraç edilen tahvillerin faizlerinin de uygun olduğunu görmekteyiz. Fiili ihraçların dışında Yönetim Kurullarından alınan  ihraç miktarlarının tamamını yapmayan bankalar ile yeni izin alan bankalarımız da bulunmaktadır.

Sermaye Benzeri Kredi konusunda yazdığım yazıya da bakabilirsiniz.  http://derin.gazep.com/2012/10/sermaye-benzeri-kredi-sbk.html

Bankalarımızın yurt dışında sattığı bu tahviller dışında, özel sektörümüzden  Tüpraş 700 milyon dolarlık 5.5 yıl vadeli, Anadolu Efes ise 500 milyon dolarlık 10 yıl vadeli tahvilleri başarıyla satmışlardır.

Özel Sektör

Uzun zamandır tahvil ihracı yoluyla borçlanma olanağından yeterince yararlanamayan özel sektörümüz 2012 yılında 45 adette 2.9 milyar TL borçlanabilmiştir. Burada düşen enflasyon ve faizlerden sonra, bankaların kredi faizlerinden daha ucuza tahvil ihraç etme olanağına kavuşan firmalar, mevduata alternatif olarak, kurumsal ve bireysel yatırımcılara tahvil satabilmişlerdir. Bazı firmalarımız da taşıdıkları kur riskini ihraç ettikleri tahville azaltmışlardır.

Firmalarımızın sermaye piyasasından, sadece sermaye değil borç da bulabilecek ekonomik olgunluğa gelmiş olmamız olumlu bir göstergedir. Bunun önümüzdeki yıllarda devam edeceğini ve ekonomimizin büyümesine katkı yapacağını söyleyebiliriz.

Ekonomimizin sürdürülebilir büyümesi, sermaye piyasalarının gelişimi ve daha etkin kullanımı ile mümkün olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder