28 Aralık 2012 Cuma

Seyitömer Termik Santral Özelleştirilmesi


EÜAŞ’a ait Seyitömer Termik Santralı’nın varlık satışı ve ilgili maden sahalarının 30 yıllık işletme hakkı devriyle gerçekleşen özelleştirme ihalesini 2,25 milyar dolarlık teklifiyle Çelikler İnşaat kazandı.

Olayın geçmişi

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 30.05.2003 tarih ve 2003/34 sayılı Kararı ve Yüksek Planlama Kurulunun Strateji Belgesi çerçevesinde, 18 adet termik, 27 adet hidroelektrik ve 56 adet akarsu olmak üzere toplam 101 santralin özelleştirme çalışmaları kapsamında yapılan bir ihaledir. Özelleştirme portföyü içinde öncelikli olarak özelleştirilmesi planlanan dört santraldan birisi Seyitömer’dir.
Öncelikli özelleştirilmesi planlanan santrallar
- Hamitabat Termik Santrali (1120MW)
- Soma Termik Santrali (1034MW)
- Seyitömer Termik Santrali (600MW)

- Kangal Termik Santrali (320MW)

Bu dört santral kapasitenin %7’sini, Elektrik Üretim A.Ş.nin üretim kapasitesinin ise %13’ünü karşılıyor. Seyitömer ihalesi 1 Kasım 2012’de açıldı ve son teklifler 20 Aralık 2012’de alındı.

Seyitömer Termik Santralı

Seyitömer Termik Santralı  (Kütahya) kömüre dayalı üretim yapmakta olup, kapasitesi 600MW seviyesinde. Yıllık 4 milyar KwH üretimiyle Türkiye üretiminin %1,7’sini gerçekleştiriyor.
Santralın bölgedeki linyit yataklarının değerlendirilmesi amacıyla 150MW’lık iki kısım 1973 ve 1974’te açıldı. 3. Ünite 1977’de 4. Ünite 1989’da açıldı. Santralın çok eski olduğu ve ciddi bir yenileştirmeye ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Ancak işletme hakkı verilecek olan linyit yatakları sayesinde aynı güçte yeni bir santral daha yanına ilave edilmesi imkanı bulunuyor.  


İhale

Seyitömer Teklif Verenler
İlgili İMKB şirketi
Torunlar-Eren OGG
Altek Alarko
ALARK
D Enerji
Doğan Enerji
DOHOL
Ayen Enerji
AYEN
Park Holding
PRKME
Özkar İnşaat
Aksa Enerji
AKSEN
Elsan Elektrik
Limak İnşaat
Çelikler İnşaat
Eti Bakır
Bilgin Enerji-Suba OGG
Kolin İnşaat
IC İçtaş-Fernas OGG
Konya Şeker-Siyahkalem Müh. OGG


Elemesiz turda 1,2 milyar dolarlık bedel oluştu.  Elemeli turda 1,6 milyar dolara yükselirken, Özkar İnşaat ve Elsan elendi, ikinci elemeli turda 1,8 milyar dolara yükseldi ve Alarko ve Bilgin-Suba elendi. Son turda Doğan ve IC İçtaş-Fernas elendi. Açık artırma 1,9 milyar dolardan başladı. 2 milyar doların üzerinde mola istekleri arttı. Çelikler İnşaat ve Eti Bakır çekişmesine sahne olan ihale, 2,25 milyar dolara Çelikler İnşaat’ta kaldı. 

İhale bedeli ödenmesi

Kazanan gruba ihale bedelini yıllık 2 eşit taksitte ödeme imkanı verilecek. Dolar ödemede Libor+2,5, TL ödemede ÜFE+2 faiz oranı kullanılacak.

Çelikler İnşaat’ın açıklaması

Sadece santral değil, ciddi maden rezervi olduğu için bu rakama çıkıldı. Rezervler çok değerli olduğu için bedel yüksek değil. Ödeme ve finansman konusunda açıklama yapılmadı.

Değerlendirme

Çelikler İnşaat’ın 2,25 milyar dolarlık teklifi 1,6-2 milyar dolar olan beklentinin üstünde gerçekleşti. Termik santralın  kurulması doğalgaz santralı kurma maliyetinin iki katı kadardır. Teknik olarak birim kurulum maliyeti 2550-5350 dolar arasında değişmektedir. Aynı güçteki doğalgaz çevrim santralı 1000 dolar ile kurulabilmektedir. En düşük maliyetten hesaplandığında Seyitömer (600MW kapasiteyle) için 1,5 milyar dolar değer oluşmaktadır. Kömür madenlerinin 30 yıllık işletme hakkı devrini eklemek gerekiyor. İhale bedeli bu hesaba göre normal karşılanabilir.
Bu başarılı ihale diğer ihaleler için gösterge olmayabilir. Değerin yükselmesi Seyitömer’in ve linyit santralının potansiyelinden kaynaklandı. Bu potansiyeli olmayan Hamitabat için iki ihale açılmış ve sonuç alınamamıştı.Bu yazı TSKB deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder