30 Ocak 2013 Çarşamba

Turkcell, Mahkeme OlayıTurkcell’de kritik gün

Rus Altimo Çukurova Grubunun 1,4 milyar dolarlık borcun geri ödenmesinde Çukurova’nın birden fazla temerrüde düştüğünü iddia ederek rehin tuttuğu %13,8’lik Turkcell hissesinin kendisine geçmesi gerektiği konusunda dava açmıştı.  Davada nihai karar bugün veriliyor. Türkiye saatiyle 12:30’da görüşülmesi beklenirken, Rus Altimo şirketi biraz önce davanın kendisinin lehine sonuçlandığını açıkladı.


Mahkemenin sitesinde karar verildiği yazılsa da herhangi bir resmi açıklama henüz bulunmuyor.
Altimo’nun açıklaması paralelinde bir karar alındığı teyit edilirse, Turkcell’de Altimo’nun payı %27’ye yükseliyor. Çukurova’nın payı yok denecek kadar az bir seviyeye düşüyor.
Açıklamalara göre böyle bir ortaklık değişimi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun onayına bağlı. Çünkü lisanslı ve imtiyazlı bir faaliyet söz konusu.
Turkcell hisseleri açısından şirketin Çukurova Gurubunda ya da Alfa-Sonera’da olması önemli değil. Önemli olan şirketin yönetimiyle ilgili belirsizliğin sona ermesi ve temettü sorununun çözülmesi. Eğer Altimo’nun şirkete bu oranda ortak olması söz konusu olursa, çağrı gündeme gelebilir.

Olayın geçmişi

Çukurova Grubu Turkcell’in %27 hissesini 3,1 milyar dolara TeliaSonera’ya satmak üzere Mayıs 2005’te anlaşma imzalamıştı. Grup bu anlaşmayı bozdu. Onun yerine Rus Altimo Grubuyla Haziran 2005’te 3,3 milyar dolarlık bir finansman paketi anlaşması imzaladı. Paket kapsamında %13,22 hisse 1,6 milyar dolara Altimo Grubuna satılırken, %13,78 hisse rehin verilerek 1,7 milyar dolarlık kredi sağlandı.  Kredinin tamamı geri ödendiği zaman %13,78 hisse serbest bırakılacaktı. Ancak Alfa Grubu nisan 2007’de Çukurova’nın borç geri ödemelerini aksattığı iddiasıyla kalan 1,4 milyar dolarlık borcu geri çağırdı. Aksi takdirde rehinli olarak kendisinde bulunan %13,78 hisseye el koyacağını açıkladı. Çukurova grubu finansman anlaşmasına dayanarak herhangi bir ödeme yapmadı.
TeliaSonera’nın %37 payına karşılık %27 payı olan Çukurova Altimo’nun desteğiyle Turkcell’de kontrolü elinde bulunduruyordu. Ancak Altimo’nun krediyi geri çağırması aralarındaki anlaşmanın bittiğine işaret etti. Çukurova yeni finansman paketiyle yeni bir düşman daha kazanmış oldu.
Altimo’nun tavır değişikliğinin en önemli nedeni Çukurova’nın diğer düşmanı TeliaSonera ile işbirliğine gitmesi oldu. Turkcell’de TeliaSonera’nın %37, Altimo’nun %13,22 payı, Megafon’da TeliaSonera’nın %44, Altimo’nun %25 var. Bu hisseleri takas etmek için görüşmelere başlamaları ve Çukurova Grubunu ortak hedef olarak belirlemeleri aralarında işbirliğini başlattı.


Ortaklık yapısı

Turkcell’in ortaklık yapısını doğru okumak gerek. Yalın halde bakıldığında Sonera Grubu %37 pay ile en büyük ortak konumundadır. Ancak bu ortaklık direk Turkcell hisseleri üzerinden değil, çeşitli şirketler üzerinden olduğu için en büyük ortak demek kontrol eden ortak demek değildir. Turkcell’i kontrol eden Turkcell Holding’te kontrol payı Çukurova Telecom Holding’te, bu şirkette de kontrol payı Çukurova grubundadır.
Detaylı ortaklık yapısında Çukurova Holding’in Çukurova Telecom Holding’teki %51 hissesini koruması önemlidir. Bunun karşılığı nihai ortaklık yapısındaki Çukurova Grubuna ait %13,9’luk hissedir. Rehinli ve bugünkü davanın  konusu olan kısım bunun içindeki %13,78’lik kısımdır.  Detaylı Ortaklık YapısıNihai Ortaklık Yapısı
Bu yazı TSKB deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder