22 Şubat 2013 Cuma

Barselona

Daha önceleri birçok kez geldiğim Barcelona'yı artık birde benim gözümden görmeniz için yazmaya karar verdim. Batı Akdenizin,ılık ikliminde İberya yarımadasında kendine özgü kültür ve medeniyetiyle ticari,turistik,kültürel ve futbol şehri Barselona.

 Gaudi binası

Barcelona'ya gelen kişi öncelikle geliş amaçlarını sıraya koymalıdır. Ticaret için geliyorsanız; uluslararası ticari ve yolcu taşıma limanı, sanayi ve ticaretteki becerileri ve karışık nüfus yapısıyla her alanda kendinize iş ortağı bulabilirsiniz.

Kültür ve sanat ise şehre geldiğiniz andan itibaren size ulaşacaktır. GAUDİ şehre damgasını vurmuş durumdadır.


Şehirde yapılacaklar
 Rambla'daki sebze hali

Havaalanından çıkınca, gri renkli "Aerobus" otobüsleriyle(E5.90)  Katalonya meydanına gelebilirsiniz. Otobüsün içinde bavul koymaya uygun yerlerde var. Yaklaşık 13 km.lik yol 20dk.sürmekte ve yolda durduğu İspanyol meydanı ve Üniversite duraklarından metroya transfer yapabilirsiniz. Kısaca şehirde ulaşım metro ve otobüslerle çok kolay.

Otelinizi Katalonya ile Kristof Kolomb meydanı arasındaki Rambla caddesine yakın "Gotik Bölgeden" seçmenizde yarar var. Eski şehrin bu bölgesinde 3 ve 4 yıldızlı sayısız otel bulabilirsiniz.
3 yıldızlıları da rahatlıkla seçebilirsiniz.

 Katedral
Şehri genel olarak görüp anlayabilmek için "Barcelona Bus Turistic" denilen sightseeing(E24 günlük E36 iki günlük) arabalarına binebilirsiniz. İki hattı olan otobüslerde kırmızı hat eski şehri gezdirirken mavi hat(Barcelona futbol stadı) daha geniş bir alanı dolaştırmaktadır. Ücret her iki hat için geçerli olmanın yanında birbirlerine geçiş de mümkün.

 Limandan Monjuic dağı

İlk gelenler kırmızı hatta Monjuic(yahudi dağı) durağında inerek dağdaki manzarayı ve kaleyi gezebilir. Liman ve Katalonya meydanı gezilebilir. Eski şehre yeterli zamanı ayırmalısınız. Olimpiyatlar sırasında yapılan şehrin kuzey doğusundaki Olimpiyat köyü tarafındaki modern bölümler gezilebilir.

Mavi hatta ise GAUDİ'nin "Sagrada Famila" katedrali ile Gaudi parkı ve "Tibidabo" dan şehir manzarası seyredilebilir.

Eski şehirdeki, "Picasso Müzesi" (Euro 11) mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Futbol meraklılarına Barcelona takımının ilk alt yapı tesisleri ile muhteşem stadını görmelerini de tavsiye ediyorum. Burası sadece bir futbol takımının yeri değil ayrılıkçı "Katalanların" kendilerini bütünleştirdikleri bir mabet.

Yeme içme konusunda, her yerde ucuz yiyecek bulabilirsiniz. Ama İspanya ile anılan "Paella" pirinç pilavının tavuklu,etli ve deniz mahsullüsü tadılmalı. Küçük meze tabaklarına konan yemeklerin servis edildiği genellikle şarap içilen "tapas" restoranlarını da tadarsanız seveceğinizi düşünüyorum.

 Sagrada Famila
Gecelere akmak için gençlerin ve turistlerin çok olduğu Barcelona'da kulüp ve restoran sayısı çok fazladır. Biz Olimpiyat köyünün orada "Carpe Diem Lounge Club" cumartesi akşamı gittik. Geç saatlerde kulübe dönüşen yerde,gerek yemek gerekse ortam çok hoştu. Fiyatları da makuldü.

Barselona'da kap kaç ve dolandırıcılık her liman şehrinde olduğu gibi fazladır. Eşyanızı yanınızdan ayırmayınız. Rambla üzerindeki kafe ve lokantaların fiyatlarına oturmadan bakınız. Bizim kaldığımız"Royal Rambla" otelin altındaki pizzacının yemekleri ve fiyatı çok uygun.

Barselona'da kadınlar için, özellikle eski şehirdeki küçük dükkanlarda alış veri yapmanın gayet keyifli olduğunu söylemelim.

Barselona dışına çıkmak isterseniz, gerek deniz kenarındaki sahi kasabalarına gidiş gerekse vergiden muaf "Andora" gidilebilecek yerlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder